Anasayfa / Eğitim / ABD’de üniversite eğitimi

ABD’de üniversite eğitimi

Amerika’da lisans eğitimi almak için basit olarak izleyebileceğiniz iki yöntem vardır. Ya doğrudan dört yıllık bir üniversiteye başvuru yapabilirsiniz, ya da iki yıllık Yüksek Okul (Community College) kaydı yaptırdıktan sonra, 3.ve 4. yıllar için dilediğiniz bir üniversiteye devam ederek lisans tamamlayabilirsiniz. Her iki tercihte de sonuç olarak 4 yıllık bir üniversitenin lisans diplomasını alırsınız.

Yüksek okullar (Community College) Amerika’da yüksek öğrenim için en çok tercih edilen başlangıç biçimidir. Bunun 3 temel sebebi vardır. Birincisi, Yüksek okullara kayıt yaptırmak ve kabul almak, 4 yıllık üniversitelere göre çok daha kolay ve zahmetsizdir. Çoğu zaman yüksek bir TOEFL derecesine ya da SAT sınavına girmek zorunda kalmaksızın eğitime kabul edilirsiniz. İkincisi, yüksek okullar (Community College), 4 yıllık üniversitelere kıyasla çok daha ekonomiktir. İlk yılınızı bu okullarda geçirerek çok önemli miktarda tasarruf edebilirsiniz. Üçüncüsü ise, 2 yıllık yüksekokullardan mezun olan öğrenciler, Amerika’daki 4 yıllık üniversitelerin çoğuna doğrudan kabul edilirler ve eğitimlerine hiçbir aksama olmadan rahatlıkla devam edebilirler ve bitirdikleri üniversitenin de diplomasını aldıkları için 2 diplomaya birden sahip olurlar.

Lise not ortalaması

Eğer tercihini bir 4 yıllık üniversiteye doğrudan kabul edilmek ise, o halde iki sınava girmeniz gerekiyor. TOEFL ve SAT. Bu sınavlardan alacak olduğunuz puanlar ile, lise not ortalamanız, başvurduğunuz üniversiteye kabul için çok önemlidir. Eğer İngilizce seviyeniz TOEFL ve SAT sınavlarını geçmek için yeterli değilse, o zaman öncelikle bir üniversiteye hazırlık programına katılarak bu eksiklerinizi gidermeniz gerekir.

Master yapmak

Öğrencilerin, bu programa kabul edilebilmeleri için , bir üniversiteden mezun olmaları gerekmektedir. Yüksek Lisans derecesi, yani M.A. (Master of Arts), M.S. (Master of Science) ve M.B.A. (Master of Business Administration) programları, genellikle iki yıl süren bir öğrenim sonucunda alınır.

1 yılda yüksek lisans

Bir buçuk yılda, hatta bir yılda tamamlanabilen yüksek lisans programları da vardır. Bazı yüksek lisans dereceleri, mezun olunan dalı vurgular. Örnek olarak; Master of Business Administration – M.B.A. Master of Fine Arts – M.F.A. Master of Arts in Education – M.A.Ed. Öğrencinin, yüksek lisansa kabulündeki en önemli faktör, üniversite öğrenimi süresince aldığı notlar ve bu derslerdeki başarı derecesidir.

10 üzerinden 7.5

Bir çok Amerikan üniversitesi, yüksek lisans kabulü için 4 üzerinden en az 3 (B), 10 üzerinden en az 7.5 civarında bir not ortalaması şart koşar. Bununla birlikte, öğrencinin kabulü, İngilizce bilgi seviyesine, genel yetenek ve meslek testlerinin sonuçlarına ve referans mektuplarına da bağlıdır.

Sınavlar İngilizce

Amerika’da master yapabilmeniz için birçok üniversite, TOEFL ile birlikte GRE ya da GMAT sınavlarına girmenizi şart koşar.GMAT(Graduate Management Admission Test) sınavına Amerika’da İşletme Master’ı (MBA) yapmak istiyorsanız girmeniz gerekmektedir. Sınavın dili İngilizcedir. Sınavın amacı, sayısal, sözel ve analitik problem çözme yeteneğinizi; İngilizceyi kullanabilme ve okuduğunuzu anlama seviyenizi ölçmektir. GRE (Graduate Record Examinations) sınavı, mühendislik ve temel bilimler branşlarında master yapmak isteyenlerin girmesi gereken bir sınavdır.

Yıllık eğitim maliyeti

Ortalama 3 binden fazla üniversitenin olduğu Amerika’da üniversitelerin ücretleri de çok değişkendir. Ama genel bir fikir oluşturması amacıyla, standart bir üniversitede eğitim almanızın yıllık maliyetinin 10-15 bin dolar arasında olabileceğini söyleyebiliriz. Yüksek okullarda (Community Colleges) bu rakam 5-9 bin dolar arasında olmaktadır. Amerika’da bir yıllık barınma ve cep harçlığı ihtiyacınız da ortalama 10 -15 bin dolar arasında olacaktır. Sonuç olarak, Amerika’da bir yıl eğitim almanın ve yaşamanın maliyeti ortalama 25 bin dolar civarındadır. Amerika’da öğrencilere sadece kampüs içinde çalışma izni verilir. Öğrencilerin kampüs dışında çalışmaları kanunen mümkün değildir.

Ne zaman başvurmalısınız?

Amerika’da üniversite eğitimine 4 yıllık bir üniversiteden başlamak istiyorsanız, başvuru sürecinizi bir yıl öncesinden, lise son sınıfın ilk döneminde başlatmalı ve gerekli sınavlara girmelisiniz. Yüksek okullar ( Community College) için başvurular daha kolaydır ve çok daha kısa sürede cavaplanır.

Dünyalilar

Rastgele Haber

Leonard Cohen – Everybody knows

“Herkes biliyor, zarların hileli oldugunu herkes parmaklarını çapraz yapar yuvarlarken herkes biliyor, savaşın bittiğini herkes …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir