Home / Güncel / Acil Eyleme Çağrı

Acil Eyleme Çağrı

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ AKTİVISTLERİ GEZİ PARKI GÖSTERİCILERİNE YÖNELİK AŞIRI GÜÇ KULLANIMA KARŞI DÜNYA ÇAPINDA EYLEM BAŞLATTI!

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye üzerine çalışma yürüten tüm şubelerini ve tüm aktivistlerini Türkiye için acil eyleme çağırıyor!

Acil Eylem Nedir?

Acil Eylem, işkence görmekte olan ya da işkence tehdidi altında bulunan, acil tıbbi yardıma gereksinimi olan ve yargılanması olağandan hızlı bir şekilde gerçekleşen tutuklu ve hükümlüler için uygulanır.
Uluslararası Af Örgütü, hedeflerine ulaşmak için çeşitli yöntemler kullanmaktadır. Bunların en etkililerinden biri de Acil Eylem’dir. Bu yöntemin amacı insan hakları ihlallerine çabuk ve etkili bir biçimde karşılık vererek, daha fazla ihlalin gerçekleştirilmesini engellemeye çalışmaktır. Acil Eylem tekniği kavramı ilk olarak 1972’de, Brezilya’daki askeri rejim tarafından gerçekleştirilen insan hakları ihlallerine bir tepki olarak geliştirilmiştir.

Kimler İçin Uygulanır:

  • Siyasi tutukluların, adil olmayan bir yargılama sürecinin kritik bir aşamasında mağdur olmaları söz konusu olduğunda uygulanır.
  • Kayıp edilen ya da ölüm tehdidi altında bulunan kişilerin hayatta kalmalarını sağlamak için uygulanır.
  • Terk etmek zorunda kaldıkları ülkeye zorla geri gönderilme tehlikesi altında mültecilerin Uluslararası Af Örgütü’nün çalışma alanına giren hak ihlallerine maruz kalmaları söz konusu olduğunda uygulanır.

Kısaca Acil Eylem, yaşama hakları ya da ruhsal ve fiziksel bütünlükleri tehdit altında olan kişiler için uygulanan bir kampanya tekniğidir.

Nasıl İşler :

Hız yaşamsal önem taşır. Acil Eylemler’in işe yaraması dünya çapındaki gönüllülerin bir an önce harekete geçmelerine bağlıdır. Acil Eylem vakalarında her saniye önem taşır. Uluslararası Af Örgütü Uluslararası Sekreterliği, bölge birimleriyle eş güdüm içinde acil yardım çağrılarının dünyadaki binlerce gönüllüye ulaşmasını sağlar. Gönüllüler de ilgili hükumete olabildiğince hızlı bir biçimde (ekspres ya da hava yolu ile) mektup, teleks, faks, telgraf ve elektronik posta yollarlar.

Çağrılarda Ne Kadar Bilgi Aktarılır:

Her Acil Eylem çağrısı kendi başına bir kampanya niteliğini taşır. Acil yardım çağrısı için gereksinim duyacağınız bütün bilgiler bu çağrıda yer alır. Yayımlanan çağrılar yaşamı risk altındaki kişilere ilişkin ayrıntılı bilgi (kişisel bilgi, ülkenin toplumsal – siyasi durumuna ilişkin bilgi, başvurularda dikkat edilmesi gereken noktalar, isimler, başlıklar, adresler ile ilgili yerlerin posta, teleks, faks, telgraf ve elektronik posta bilgileri) içerir. Bu belgede insan hakları ihlaline ilişkin var olan endişenin ne yönde olduğu da belirtilir (işkence tehlikesi, ölüm cezası gibi).

Acil Eylem ağının Lesotho’dan Kore, Kosta Rika ve Faroe Adaları’na kadar geniş bir yelpazedeki 80 ülkede, yüz binin üzerinde destekçisi vardır.

Rastgele Haber

Flört şiddeti nedir?

Kadınlar için korkutucu bir deneyim! Korkmayın… Ama flört şiddetinin şiddete açılan kapılarından biri olduğunu da …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir