Anasayfa / Güncel / ‘Ben 70 milyonun Başbakanıyım demedim’ derse

‘Ben 70 milyonun Başbakanıyım demedim’ derse

Üçüncü defadır Shakespeare’in Macbeth’ini okuyorum ve her defasında da bir kere daha okumak için kendime söz veriyorum. Okuyanlar bilir Macbeth elindeki devasa gücün sarhoşluğunu yaşar, kör iktidar hırsı uğruna kuşkulandığı herkesi yok etmeye, susturmaya kararlıdır. Aynı zamanda rutin nöbetler geçirir, bizim Başbakan gibi yani. Psikojenik-füg diyorlarmış bu hastalığa, söylediğinin bir süre sonra tam tersini söylemek bir nevi unutkanlık yani.

12 yıllık iktidarı döneminde kariyeri sayısız fahri doktora unvanlarıyla dolu sayın Başbakanın her vakada kendisine yönelik komplo teorileri ve sanal düşman üretme senaryolarını kamuoyu olarak galiba artık yemiyoruz ve bu kendisini fena halde köşeye sıkışmış hissettiriyor. Bu yüzden de ağzından çıkanları takip edememesi son derece normal.

Başbakan henüz başlıktaki cümleyi kullanmadı ama yakın gelecekte kendisinden duyacağımızı sanıyorum. Bu söylediklerime kanıt olabilecek pek çok konuşması var, bilmeyenler Google’dan taratabilirler. Bende bu söylediklerinden yola çıkarak iddia ediyorum ki başbakan pek yakında çıkıp “Ben 70 milyonun Başbakanıyım demedim” diyecek. Ve yüksek dozda egoya maruz kalmış sayın başbakan belki de hayatında ilk defa öz eleştirici yapmış olacak.

Başbakan farklılıkları koruyucu ve gözetici olduğunu iddia etse de kendisine göre içki içenlerin ayyaş, Gezi’dekilerin terörist, internet yasağına karşı olanların ahlaksız olduğu bir ülkedeki 70 milyonun başbakanı olması zaten mümkün görünmüyor.

Sayın Başbakan lütfen bari şunu unutma; Gezi’dekiler ya da Taksim’dekiler cahil değiller, birilerinin oyununa da gelmiyorlar, terörist de değiller onlar sadece düşünebiliyorlar. Bir şeylerin yanlış gittiğini, bir adaletsizliğin olduğunu görüyorlar ve bu onları fena halde rahatsız ediyor. Eğer Türkiye birkaç 10 yıl sonra daha yaşanabilecek bir yer olursa bu demokrat siyasetçilerimiz sayesinde değil düşünebilen ve sürüye uymayan; başbakanın deyimiyle o teröristler sayesinde olacaktır. Tıpkı Mustafa Kemal’in sisteme karşı asi davranıp halkı ayaklandırdığı gibi. Unutmayalım ki o zaman Mustafa Kemal içinde terörist deniliyordu. Zaman çok şeyi değiştirdiği gibi bu tür kavramlara yüklediğimiz anlamları da değiştirebiliyor. Bazılarını terörist dediği, bir süre sonra uğruna milyonların toplandığı en büyük vatansever olabiliyor.

Şemsettin Bingöl

Dünyalılar

Rastgele Haber

Flört şiddeti nedir?

Kadınlar için korkutucu bir deneyim! Korkmayın… Ama flört şiddetinin şiddete açılan kapılarından biri olduğunu da …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir