Böcekler için Mimarlık

Ağustos 17, 2013 |

Kentsel tasarım sahnesi, küçük bahçelerden kentsel tasarım malzeme dükkanlarına, büyük ölçekli kentsel çiftliklere, kentsel arıcılığa ve mantar çiftliklerine kadar birçok alt kültür ve uygulamalara ayırabileceğimiz büyük bir alan haline geliyor.
Sıradaki ne mi? Böcek otelleri!

Gitgide daha çok insanın, böceklerin doğadaki polen taşıyıcılığı ve haşeratla mücadeledeki çok önemli rolleri konusunda farkındalığı artıyor. Buna rağmen arılar, örümcekler ve uğur böcekleri için yaşama alanları gitgide azalıyor. Böcek yaşam alanları onlara uzun süreli ve güvenli evler sağlayacak şekilde tasarlanıyor. Bu oteller farklı şekil ve büyüklükte olabiliyor.

Yapılar; çiçek veren otlar, vahşi çiçekler ve yerli çalılar ve ağaçlar gibi böceklerin beslenme kaynaklarına oldukça yakın alanlarda bulunuyor. Onları yakında şehirlerde de  görürseniz şaşırmayın.

Derleyen: Pelin Doğan

Kaynak: www.arkitera.com/


Evinize Keyif Katacak 32 Dahiyane Fikir

Hayalgücü sınır tanımıyor. İşte size hayalgücünüzün sınırlarını zorlayacak bazı tasarımlar, bazıları uygulanabilir, bazıları ise fantazi...Ama düşünmesi bile keyifli.

Dünyanın En Dar Evi

'Dar ev', Avusturya'lı sanatçı Erwin Wurm için dünyaya farklı bir açıdan bakmanın ve takipçilerini de aynı şeyi yapmaya teşvik etmenin yollarından bir tanesi.

Evin Yolunu Bulan Ayakkabılar

GPS'li ayakkabılar, lamba gibi tavandan sarkan radyolar veya ağaç üstünde çizim yapılmasını sağlayan çalışma masaları... İngiliz sanatçı Dominic Wilcox'un tasarımları, görenleri hayret ve hayranlık içinde bırakıyor.

Açlık İçin Tasarımlar

Sergi, Hewitt National Design Museum da sergilendiğinde tasarımların basit ancak bir o kadarda yaşamsal önemi üzerinde duruluyor.

Gündeme ve çok daha fazlasına ilişkin zengin haber içeriğimize ulaşmak için facebook topluluk sayfamızı beğeniniz

Powered By | Dünyalılar