Home / Güncel / Cerattepe’de neler, neden oluyor?

Cerattepe’de neler, neden oluyor?

Artvin’de neden direniş var? Nedir bu halkın istediği? Ortada sadece ağaç katliamına karşı bir sivil direniş durumu mu var? Öncelikle bu sorulara bir cevap verelim.12745912_1050768344983370_1301924385746445626_n

Artvin Cerattepe direnişi salt doğa refleksi ile, bir halkın ağacına taşına toprağına sahip çıkmasıyla alakalı değil, bu bile başlı başına makul bir sebepken. Cerattepe direnişinin bundan öte bir anlamı var. Artvin halkı tam anlamıyla yaşam savaşı veriyor. Şimdi Artvin’i bilmeyenler için öncelikle biraz Artvin’den bahsedelim.

Artvin merkez nüfusu 25 bin civarında olan Çoruh vadisinin kenarında kurulmuş dünyanın en güzel yerlerinden biri. Artvin bu dağın üstünde konuşlanmış bir şehir, koninin sivri tepesini de Cerattepe olarak düşünün. İşte bu Cerattepe ‘de değerli bir maden var. Altın. Ve birileri tam 25 seneden bu yana bu altını buradan sokup almak istiyor. Hükümetler değişiyor, şirketler değişiyor ama Artvin’in bu çilesi 25 senedir bitmiyor. Artvin 25 senedir direniyor. Peki neden?

Cerattepe ‘de siyanür ile altın çıkartmak demek öncelikle Artvin’in tam üstünde bulunan ormanlık alanın yerle bir edilmesi demek. Buradan ormanı çıkartırsan aşağıda yaşayan Artvin halkını öldürürsün demek. Bunun başka bir yolu yok. Ya orman orada kalacak ve alt kesimlerdeki halk şimdiki gibi yaşamaya devam edecek ya da ormanı oradan kaldıracaksın ve halkı tehlikeye bırakacaksın. Dünyanın en güzel ormanlarından, dünyanın en kendi has yerlerinden bir tanesini mahvedeceksin, bunun etkileri olacak. Orman oldu mu su oluyor, su oldu mu insan oluyor, hayvan oluyor…

Şehir yamaç, bu yüzden heyelan tehlikesi oluyor, tepede bugün kar ve yağmuru tutan orman ortadan kalktı mı bu kar ve yağmur suyu önüne çamurunu alıp nereye doğru akacak? Bu işin birinci kısmı.

İşin ikinci kısmı daha pis. Artvin yaşamını, suyunu, havasını buradan sağlıyor. Sen bu suyun, havanın içine siyanür basmak istiyorsun. Şu anki teknoloji ile bunu temiz şekilde yapma imkanın yok. Burada altın çıkarttığın anda kullandığın zehri Artvin soluyacak, Artvin içecek, benim annem, benim ablam, benim yeğenlerim, benim halalarım bu suyu içecek. Biz bu filmi daha önce Murgul’da gördük.

1995’te ilk olarak Cominco şirketi, daha doğrusu ilk önce MTA, Cerattepe’de arama yapıyor. Bir altın madeni cevheri buluyor MTA ama Artvin bunun hemen üstünde diyorlar. Kazı için yapılacak patlatmalar sonucunda çok heyelanlı ve eğimli yapıya sahip şehir tehlikeye girebilir. Şehrin suları da buradan geliyor. Bunu MTA söylüyor. Raporlar var. Burada madencilik olmaz deyip kapatıyorlar dosyayı.

İşte Cerattepe direnişi bu. Artvin sadece ağacı, doğası için direnmiyor. Artvin canı için direniyor. Bu mert insanlar çocuklarının geleceği için direniyor, kanser olmamak için direniyor. Yokluk içinde de olsa güzel memleketlerinde yaşamak icin, ölmemek icin direniyor. O madeni oraya koyduğun an Artvin bitecek, Artvin ölecek. İnsanlar ölmemek için tam 25 senedir direniyor ve direnmeye de devam edecek, çünkü başka çare yok bu bir yaşam savaşı.

7 soruda Cerattepe yalanları…

cerattepe

1)3 gün öncesine kadar altın madeni olan maden birdenbire bakır madeni oluverdi. Neden mi.. Siyanür kullanmadan altın çıkarmak mümkün değil.

2) Kapalı ocak yeraltı işletmeciliği ile çıkarılması planlanıyormuş. Bakın bu Cengiz inşaatın açıklaması, öyle planlıyoruz diyor, öyle yapacağız demiyor. Ki zaten 17 milyon ton rezerv, ortalama bir hesapla 2 ton=1 m3 olsa 8,5 milyon metreküp.. (Deriner barajı Türkiye’nin en büyük beton barajı ve tüm inşaatta toplam 3 milyon m3 beton kullanıldı) Hesabı siz yapın o kadar rezerv galeriden nasıl çıkacak? Çıkardın hadi yer altındaki o boşluk öylece nasıl duracak üstündeki ağır yükü nasıl taşıyacak?

3)Çıkarılan bakırda zenginleştirme için siyanür kullanmayacaklarmış. Doğru bakırda kullanılmayabilir. Altında kullanmayacağız demiyor ki..

4)Ağaç kesimi yapmayacaklar ama heyelana neden olabilecek toprak meydana çıkacak ve bunu 5 metreye kadar sıyıracaklarmış. İkilemin farkındasınız. Kelime oyunlarının da. Ağacı kesmezsen zaten heyelana sebep yok!..

Sayısal bakacak olursak da 77bin metrekarelik alandan 5 metre toprak alsan 385 bin metreküp toprak. Bu toprağı nerede depolayacaksınız? Artvin’de öyle bir alan var da biz mi bilmiyoruz? O depoladığınız yerden o toprak kayıp gitmeyecek mi, fazla yükten heyelan oluşturmayacak mı?

5)Hadi depoladın ve 12 yıl birşey olmadı o toprağa, (ki 38500 kamyon toprak taşınması demek bu sadece götürme işleminde, depolayacak geri getirecek o sırada madeni de çıkaracak ve 12 yıl süre) 3 katı ağaç diksen bile o ağaçlar kaç yıla kök salıp o toprağı tutacak?

6)Resimde gördüğümüz teleferik hattı uzunluğu tahminimce 7-8 km var. Bakır madeni çevreyi tahrip etmeyecek peki teleferik hattının kurulumu? O teleferik hattının geçeceği bölgedeki ağaçlar? Yüksek gerilim hatlarından biliyoruz hepimiz…

7) 227 kişiyi nasıl hesapladınız bilmiyorum ama hangi Artvinli gelip orda çalışacakta iş vaadiyle kandırmaya çalıştığınızı sanıyorsunuz?

8) Sosyal medyada konu hakkında bilmeden yorum yapan birkaç kişi gördüm.. Ülke ekonomisine katkı şehir ekonomisine katkı var niye eylem yapıyorsunuz diye. Burası maden işletmesi. Yani madeni ”Milletin a.. koyacağız” diyen Mehmet Cengiz işletecek.. Ülke ekonomisine katkısı %2.. Cengize %98 , Türkiye’ye %2.. Hangi ülke? Hangi katkı?

Mesut Yılmaz – Bir Artvin’li

Dünyalılar

Rastgele Haber

Carandiru; Kapitalizm, Hapishane ve İsyan

Güney Amerika’da Carandiru hapishanesi isyanı, tarihin belki de en acımasızca bastırılan isyanlarından biriydi ve şimdi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir