Anasayfa / Genel / CIA’in Cadı Avı Ortaya Çıkıyor mu?

CIA’in Cadı Avı Ortaya Çıkıyor mu?

 

Michael Hastings’in kalemi onun en güçlü silahı idi…

 

Gerçekleri yazmaktan hiçbir zaman korkmayan cesur bir gazeteci idi kendisi. Tabiki de bu yüzden bolca düşmanda kazanmıştı. Birçok kişi onun kaleminden çıkacak yeni haber konusunda endişeliydi.


33 yaşında ABD’li araştırmacı gazeteci, 17 Haziran Pazartesi günü saat 13:00’te çalıştığı sitedeki editörlerine bir e-posta gönderdi:

“Selam, Federaller yakın çevrem ve çalışma arkadaşlarımı sorguluyor. Belki büroya da gelirler, habercilik faaliyetlerimizle ilgili sorguya çekilmeden önce hukuki danışmanlık almak fena fikir olmayabilir. Ayrıca: Büyük bir hikaye peşindeyim, bir süre radardan çıkmam lazım.”

Hastings, o gecenin sabahında, saat 04:20’de şüpheli bir trafik kazasında öldü.

Kaza anının görüntüleri:

Senelerce Irak’ta ve Afganistan’da görev yapmış bir muhabir olan Hastings’in büyük çıkışı, 2010 yılında Rolling Stone dergisinde yayımlanan bir haberle oldu. Hastings, Afganistan’daki işgal güçlerinin komutanlarının kendi aralarındaki konuşmalarını haberleştirdi. Askerlerin, ABD’deki “sivil yönetimi”, özellikle Başkan Obama ve yardımcısı Biden’ı ciddiye almadığı, burunlarının dikine gittikleri görülüyordu. Haber, Afganistan’daki tüm NATO birliklerinin komutanı olan General Stanley McChrystal’a istifa, Hastings’e ise prestijli bir basın ödülü getirdi.

Hastings daha sonra da ABD anaakım medyasının görmezden geldiği konuların üzerine gitti. Meslektaşları, Hastings’in cesaretini takdirle karşılıyordu. Bir televizyon programında tartıştığı emekli General David Kimmit, Irak işgalini savunduğunda, “Bayım, ben Irak’ta sizden fazla vakit geçirdim. Sizse orada özel sektörde çalışmaya gittiniz ve savaştan kâr ettiniz” yanıtı vermesi, cesaretini kanıtlıyordu.

Geçtiğimiz hafta,  Hastings’in ölmeden önce peşinde olduğu haberle ilgili yeni bir belge ortaya çıktı. Wikileaks, “gölge istihbarat örgütü” olarak bilinen Stratfor’a ait bir iç yazışmayı sızdırdı.

Bir Stratfor çalışanından örgütün “güvenli” adresine gönderilen e-postada, “Brennan, araştırmacı gazetecilere yönelik cadı avının arkasındaki isim.”

Brennan’la kastedilen, o dönemde Başkan Obama’nın kontr-terörizm faaliyetlerinin başında olan, CIA Şefi John Brennan’dı.

Aynı e-postada Stratfor çalışanı, özel görevli kişilerin, Obama yönetiminin politikalarına karşı olumsuz içerikte haberler yayımlayan herkesin peşine düştüğünü, konudan haberdar olan FBI’ın bile “şaşırdığını” belirtiyordu.

Ardından ölümünün kaza değil cinayet olabileceği iddiası ortaya atıldı. Bu yönde birçok ipucu da ilerleyen zamanlarda ortaya çıktı. Araç, şehir içinde akıl almaz bir hızla gidiyordu ve izlere bakılırsa Hastings frene basmayı denememişti bile. Tartışma sürüyor. Henüz otopsi raporları yayımlanmadı. Fakat Hastings’in gazetecilik kariyeri, cinayet şüphesini güçlendiriyor.

Hastings, yazdığı haberler nedeniyle ölümünden önce de tehdit ediliyordu. Bir kitabında, kariyerini bitirdiği NATO komutanı General McChrystal’ın kendisine “Eğer yazdıklarını beğenmezsek senin peşine düşecek ve seni öldüreceğiz” dediğini açıklamıştı.

ABD’li gazeteci Michael Hastings’in ölümünden önce üzerinde çalıştığı bir diğer konu, siber saldırılar aracılığıyla vatandaşların kişisel dijital bilgilerinin toplanmasıydı. 2012 yılının Mart ayında FBI ajanları, Dallas kentinde gazeteci Barrett Brown’un evini bastılar. Guardian ve Vanity Fair gibi tanınmış yayınlara yazan Brown’un evinin niye basıldığına dair başta kimse fikir yürütemedi.

Hastings, olayın peşine düştü. Araştırmaları sonucunda yazdığı özel haberde, FBI’ın Brown’un üzerine gitmesinin sebebini ortaya çıkardı. Brown, ABD’de hükümet için çalışan özel güvenlik şirketlerinin, vatandaşların dijital bilgilerini gizlice elde ederek hükümete verdiğine dair kanıtlar bulmuştu.

Brown, gerçekten de bir bilgisayar dahisiydi. Uluslararası hacker grubu Anonymous’un “sözcüsü” olarak görülüyor, sık sık grupla ilgili röportajlar veriyordu. Kendisi, Anonymous’la ilişkisini 2011 yılında kestiğini açıklamıştı.

CIA, cinayet iddialarını yalanlıyor. Fakat hikaye, ABD’de basın özgürlüğü diye bir şey olmadığının, aksine kurulu düzene gerçekten tehdit oluşturabilecek haberleri yapan gazetecilerin üzerinde büyük baskı kurulduğunun kanıtı.

www.dunyalilar.org

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar: 

Devrim ve Sivil İtaatsizlik
İnsanlar Gelecekte Böyle Olacak!
Devrimler, Direnişler ve Üç Sanat Örneği

Rastgele Haber

Venezuela’ya Dair Birkaç Not

Benim için Venezuela’nın “bolivarist” hükümetini simgeleyen fotoğraf budur. Ve bu elitlerin iktidarıdır. Fotoğrafta Chavez’in kızı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir