Home / Güncel / Çocuğunuzun Giysi Dolabındaki Tehlike

Çocuğunuzun Giysi Dolabındaki Tehlike

Greenpeace’in yürüttüğü yeni bir araştırma sonucunda hazır giyim, spor giyim ve lüks markalar da dâhil olmak üzere pek çok önemli giyim markasının çocuklara yönelik kıyafet ve ayakkabı ürünlerinde zararlı kimyasallara rastlandı

 2013 yılı Mayıs ve Haziran aylarında, dünya çapında 25 farklı ülke/bölgedeki amiral mağazalardan veya yetkili satıcılardan toplamda 82 çocuk giyim ürünü satın alındı. Bu ürünler en az 12 farklı ülkede/bölgede üretilmişti. Bu markalar arasında American Apparel, C&A, Disney, GAP, H&M, Primark ve Uniqlo gibi hazır giyim markalarının yanısıra; Adidas, LiNing, Nike, Puma gibi spor giyim markaları ve Burberry gibi lüks giyim markaları da vardı.

Satın alınan ürünler, Birleşik Krallık’taki Exeter Üniversitesi’nde bulunan Greenpeace Araştırma Laboratuarları’na gönderildi. Ürünler burada bağımsız ve güvenilir laboratuarlara dağıtıldı. Ürünlerde nonil fenol etoksilatların (NFE) varlığı incelendi. Kimi ürünler ftalat, organotin, perflorlu kimyasallar veya antimon bulundurmaları açısından analiz edildi. Yapılan analiz, ürün türüyle bağlantılıydı. Antimon analizi, Greenpeace Araştırma Laboratuarları’nda yürütüldü.   Pek çok farklı üründe, bu araştırmada kullanılan teknik saptama sınırlarının üstünde seviyelerde yukarıda bahsi geçen tüm zararlı kimyasalların izine rastlandı. Bu araştırma dâhilinde satın alınan tüm ürünlerin çocuk ve bebek ürünü olmasına rağmen, adı geçen zararlı kimyasalların analiz edildiği daha önceki çalışmalarla karşılaştırıldığında, tespit edilen zararlı kimyasalların çeşitliliği ve seviyelerinde kayda değer bir farklılık görülmemektedir.

Küresel anlamda güç sahibi olan büyük tekstil şirketleri, bu sektördeki zararlı kimyasalların kullanımına son verilmesine giden yolda etkili çözüm yollarını hayata geçirme potansiyeline sahip. Bu şirketler, güçlerini kullanarak, tedarik zincirlerinde değişim sağlayabilir, çocuklarımız için zehirden arınmış bir gelecek yaratmada ilerleme
kaydedebilirler.

Çocuklarımız, zararlı kimyasallardan arınmış bir dünyada yaşamayı hak ediyor. Onlara bu dünyayı sağlamak, dünyanın dört bir yanından gelen biz yetişkinlerin elinde. Ebeveynler, dünya vatandaşları ve tüketiciler olarak birlikte hareket ettiğimiz takdirde büyük şirketlerden ve hükümetlerden dünyanın ihtiyacı olan değişimi sağlamalarını isteyebiliriz.

Zehirden arınmış bir moda sektörü yaratma çağrımız, aralarında H&M, Zara, Valentino ve Puma gibi tanınmış isimler de bulunan 17 büyük giyim markasının zehirden arınma taahhütü vermesini sağladı bile.

Fakat bu yeterli değil. Birlikte hareket ederek, hak ettikleri temiz geleceği çocuklarımıza sunabiliriz.

Raporun tamamını okumak için:

Dünyalılar

Rastgele Haber

Flört şiddeti nedir?

Kadınlar için korkutucu bir deneyim! Korkmayın… Ama flört şiddetinin şiddete açılan kapılarından biri olduğunu da …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir