Anasayfa / Güncel / En yaygın batıl inanç: 13 Cuma korkusu

En yaygın batıl inanç: 13 Cuma korkusu

Günlerin en uğursuzunu açıklamak uğrunda gösterilen çaba, o gün olacağı iddia edilen korkunç olaylar üzerinde yoğunlaşıyor. friday13

Geleneğe göre on üçüncü Cuma Havva, Âdem’in aklını elmayla çeldi; Nuh’un gemisi büyük tufanda seferine başladı; Babil Kulesi’ni dillerin karmaşıklığı vurdu; Süleyman’ın tapınağı yıkıldı ve de İsa çarmıha gerildi. Bu batıl inancın asıl kökeni ise yine bir İskandinav miti gibi gözükmektedir.

Peki 13. Cuma neden uğursuz kabul ediliyor? Tarihi kaynaklar ne diyor? Bu inanış ilk ne zaman ortaya çıktı? Hangi insanların yaşamlarını ne kadar etkiliyor?

13. cuma korkusu, triskaidekaphobia olarak bilinen 13 sayısından korku ve cuma günlerinden korku olmak üzere iki farklı korkunun bir kombinasyonudur. Bu korkuların her ikisi de Hristiyan teolojisinden kaynaklanmaktadır. 13 rakamı Hristiyanlıkta önemlidir. Hz. İsa ve 12 havarisinin son yemeğine katılan kişi sayısıdır. Hz. İsa’ya ihanet eden havari Yahuda yemeğe gelen son, yan 13’üncü kişidir.son-akşam-yemeği

Hristiyanlar inançları gereği cuma günlerini pek sevmezler. Çünkü Hz. İsa’ya inançlarına göre Cuma günü işkence edilmiştir. Ayrıca din bilginleri Adem ile Havva’nın yasak meyve olan elmayı Cuma günü yediklerini ve büyük tufanın da Cuma günü gerçekleştiğini söylemektedir. Bu nedenle geçmişte hristiyanların büyük bir çoğunluğu cuma günü hiçbir işe başlamazlardı. Cuma günü başlanan bir işin en baştan lanetleneceğini düşünürlerdi.

Özellikle denizciler Cuma günleri yelken açmamaktaydılar. Rivayete göre İngiliz donanması 18. yüzyılda bu batıl inancı kırmak için H.M.S. Friday gemisinin omurgasını Cuma günü çattı, mürettebatını Cuma günü seçti, Jim Friday adlı bir kaptan atadı ve Cuma günü denize açılmasını sağladı. Ve anlaşılan o ki bütün bunlar kötü bir fikirdi. Gemi ilk deniz yolculuğuna başladı ve sonsuza kadar ortadan kayboldu.

frigg-229x300Bazı tarihçiler hristiyanların Cuma günlerine karşı bu bakışını kilisenin pagan inanışlara karşı olan tavrından kaynaklandığını iddia etmektedir. Cuma ismi (Friday) Norveç mitolojisinde aşk, seks ve cennetlerin tanrıçası olan Frigg’den gelmektedir. Tarihçilere göre bu güçlü kadın figürü erkek baskın olan hristiyan inanışına sahip olan din adamlarını rahatsız etti. Frigg’in dişi etkisini kırabilmek için kilise onu cadı olarak kabul eti ve adını ondan alan günü de kötüledi. Bu davranışın 13 korkusu üzerinde de etkisi olabilir. İnanışa göre Frigg normalde 12 kişiden oluşan cadılar meclisine sık sık 13’üncü üye olarak katılmaktaydı. Benzer bir hikayeye göre 13 rakamı 12 cadı ve şeytanın toplantısı nedeniyle lanetli bilinmektedir.

13 sayısının kötü ünvanının bir başka kaynağı da antik Norveç kültürüdür. Norveç mitolojisinde büyük kahraman Balder bir şölende kötü tanrı Loki tarafından öldürülmüştür. Şölende 12 kişi bulunmaktadır ve Loki gelince toplam sayı 13’e ulaşmıştır. Bazılarına göre bu hikaye ve son akşam yemeği hikayesinden çıkarılabilecek bir sonuç da asla sofraya 13 kişi oturulmaması gerekmektedir.

13. Cuma ile ilgili bir başka hikaye de 13. yüzyılda gerçekleşmiş gerçek bir olaydır. Ayın 13’ünde bir Cuma günü Fransa Kralı Philip kutsanmış tapınak şovalyelerini yakmıştır ve bu gün kara gün olarak bilinmektedir.

Yine dünyada bazı insanların 13. Cuma’dan korkmaları daha önce geçmişlerinde yaşadıkları talihsizliklerden kaynaklanmaktadır. Kimileri böyle bir günde trafik kazası yapmış, kimileri de cüzdanlarını kaybetmiştir. Ancak hemen hergün karşılaşılabilecek olaylar Cuma günü ya da ayın 13’üncü günü meydana gelirse, Cuma gününün veya 13’ün lanetine bağlanmakta da olabilir.

Dünyalılar

Rastgele Haber

Flört şiddeti nedir?

Kadınlar için korkutucu bir deneyim! Korkmayın… Ama flört şiddetinin şiddete açılan kapılarından biri olduğunu da …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir