Anasayfa / Yaşam / Ezber bozduran bir köy: Piplantri

Ezber bozduran bir köy: Piplantri

Hindistan’ın güneyinde Rajasthan’ın Rajsamand bölgesinde bir köy var: Piplantri. Bu köy son birkaç yıldır hem genç kızların hayatını kurtarıyor hem de bölgedeki yeşil dokuyu güçlendiriyor.India2

Her sabah kadın cinayetleri, şiddet, tecavüz gibi korkunç haberlere uyanan yöre halkı bir gün kaderinlerini değiştirme kararı aldı ve geleceklerini garanti altına almak için dev bir adım attı.Köylüler dünyaya gelen her kız çocuğu için 111 tane ağaç dikmeye başladılar. Ağaçlar küçük kızların simgesi oldu ve köylüler hep birlikte ağaçların sağlıklı ömürleri olması için diktikten sonra bakımını da esirgemediler.

India3

Ayrıca yeni doğan kız çocuklarının geleceğini de garantiye almak adına her doğan kız çocuğu için bir banka hesabı açılıyor o gün bu gündür ve ebeveynleri bu hesaba 10,000 rupi yatırıyorlar. Kasabada toplanan 21,000 rupi de bu paraya eklenerek bebeğin adına açılan bu hesapta çocuğun eğitimi için saklanıyor. 20 yıl boyunca kimsenin dokunamadığı bir vadeli hesapta biriken para zamanı gelince genç kadına veriliyor.India5

Yaklaşık 250 bini aşkın ağacın dikildiği köyde bu geleneği köyün eski yerel yöneticisi Shyam Sundar Paliwal, ölen kızının anısına başlatmış.

Bu anne babalardan kızlarını yasal yaş sınırına gelmeden evlendirmeyeceklerine, onları düzenli olarak okula göndereceklerine, ve kızları adına diktikleri ağaçlara bakacaklarına dair yeminli beyanda bulunmasını istiyoruz.” diye ekliyor Sundar Paliwal.

Her doğan kız için 111 ağaç diken köy bununla da yetinmiyor ve ne zaman birisi ölse arkasından onun adına 11 ağaç dikiyor.

8000 insanın yaşadığı bu köy diktiği binlerce ağacın böceklenmesini önlemek için 3 milyon civarında da aloe vera bitkisi dikmiş. Şimdi o dikilen aloe veralar köy halkının ciddi bir kesimi için iş kaynağı haline gelmiş.

Bu inanılmaz köy hayvanların serbest otlatılmasını, ağaçların kesilmesini ve alkol kullanımını tamamen yasaklamış. Köylüler son 9-10 senedir polis gerektiren hiçbir durumun yaşanmadığını iddia ediyor. İşte size ezber bozduran bir örnek…

Bu köyün bir de web sitesi var. İncelemek isterseniz: http://www.piplantri.com/

Kaynak: www.thehindu.com

Dünyalılar

 

Rastgele Haber

Alain Badiou: İnsanlar kimliklere tutunuyorlar, karşılaşmaya karşıt bir dünya bu

Bir yandan karşılaşma imkanlarının alanı ulaşım ve iletişim araçlarımız sayesinde genişlemekte. Öte yandan, her zaman …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir