Home / Güncel / Hukukçulardan Başbakana Sert Uyarı: “İnsan Hakları, Sandık Konusu Yapılamaz !”

Hukukçulardan Başbakana Sert Uyarı: “İnsan Hakları, Sandık Konusu Yapılamaz !”

Yargıçlar Sendikası  temel insan haklarının oylama konusu yapılamayacağını belirterek Başbakan Erdoğan’ı uyardı. Referandum önerisini  eylem kırıcılığı olarak değerlendiren Yargıçlar Sendikası Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu şu açıklamayı yaptı:

Demokratik hukuk devletine uygun biçimde ortaya çıkan halkın tepkilerini gözetmek yerine, eylem kırıcılığı niteliğindeki referandum gibi söylemler öne çekilmektedir.

Halkımız, insan haklarına bu bağlamda çevre hakkına saldırı karşısında silahsız ve saldırısız olarak demokratik tepkisini, tam bir dayanışma içinde ortaya koymuştur.

Temel insan hakları, dokunulmaz, devredilmez, vazgeçilmez haklardandır. Bu haklar referandumla bile ortadan kaldırılamaz, kısıtlanamaz, kullanılması da durdurulamaz. Buna rağmen iktidar, referandumu çözüm olarak ortaya atarak, hukukun üstünlüğünden ve demokratik toplum gereklerinden ne kadar uzakta durduğunu da göstermektedir.

Demokrasi sadece sandık demek değildir. Demokratik hukuk devletinin ilke ve kurallarına uyulmasını da gerektirmektedir. Sadece ve tek başına sandıkla demokrasi olsa idi, 1982 Anayasası en demokrat anayasa olur ve hiç bir biçimde değiştirilmesi yoluna gidilmezdi. Siyasi iktidar ortaya koyduğu bu anlayışı ile, 82 çizgisinde olduğunu da ayrıca göstermiştir.

Bir hukuk devletinde referandumla mahkeme kararının değiştirilmesi yoluna da başvurulamaz. Hukukun üstünlüğü gereği bu karara uyularak kararın gereğinin yerine getirilmesi gerekmektedir. İktidar kendisine göre hukuk arayışından vazgeçmelidir. Yargı üzerinde baskı yaratma anlayışı da sergilenmemelidir.

Halkın demokratik hukuk devletine uygun tepkileri görmezden gelinmemelidir.

www.dunyalilar.org

Rastgele Haber

Flört şiddeti nedir?

Kadınlar için korkutucu bir deneyim! Korkmayın… Ama flört şiddetinin şiddete açılan kapılarından biri olduğunu da …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir