Anasayfa / Çevre / İstanbul ve İzmir Risk Altında

İstanbul ve İzmir Risk Altında

2005 yılı için su baskını riski en çok olan ülkeler
2050 yılı itibari ile sular altında kalma ihtimali olan yerler

İklim değişikliği ve etkileri konusunda dünyanın en önemli bilimsel yayın organlarından biri olan Nature Climate Change dergisinde yayınlanan bir makale iklim değişikliğinin tüm dünyadaki kıyı şehirlerine etkisini inceledi. Bu araştırmaya göre kısa vadede acil önlemler alınmadığı takdirde büyük zarar görecek dünyadaki ilk yirmi şehir arasına İstanbul  ve İzmir de katıldı.

Dünya Bankası, OECD, Middlesex University ve University of Southampton işbirliği ile yapılan bu çalışma dünyadaki önemli 136 deniz kenarındaki büyük şehri inceliyor.

Şu an en çok maddi hasarı yıllık  6 milyar dolar gibi bir bedelle Guangzhou (Çin), Miami, New York, New Orleans almış iken, araştırmaya göre iklim değişikliğinin getireceği deniz seviyesindeki yükselmeye karşı önlem alınsa bile 2050 yılında bu şehirlerin hasarın 9 katına ulaşarak  60 milyar dolara çıkması öngörülüyor.

Aynı senaryoyu toplam 136 şehir üzerinde düşününce bunun maliyeti toplam 1 trilyon dolara ( 750 milyar euro) ya kadar yükseliyor.

Bu sıralamanın gerçekleşen felaketlerin değil, olası felaketlerin getireceği risk üzerinden yapıldığını söylemekte fayda var.

Şu andan sonra gerekli önlemler alınsa bile 2050 yılında en çok yıllık zarar uğraması beklenen ülkeler : Guangzhou ($13.2 milyar), Mumbai ($6.4 milyar) ,Kalküta ( Hindistan – $3.4 milyar) , Guayaquil (Ekvator – $3.2 milyar) , Shenzen  (Çin – $3.1 milyar) .

İklim değişikliğinin getireceği deniz seviyesindeki yükselmeye şimdiden önlem alınmayacak olursa bunun getireceği ek risk açısından yapılan sıralamada ilk on şehir sırasıyla İskenderiye (Mısır), Baranquilla (Kolombiya), Napoli (İtalya), Sapporo (Japonya), Santa Domingo (Dominik Cum.), Beyrut (Lübnan), Houston (ABD), İstanbul (Türkiye), Jakarta (Endonezya) ve İzmir (Türkiye) bulunuyor. Yani, şimdiden deniz seviyesindeki yükselmeye önlem almazsa Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 20’sini barındıran bir bölge su baskınları açısından 2050 yılında dünyanın en riskli bölgelerinden biri haline gelecek.

Sibel Çağlar

www.dunyalilar.org

Kaynak: http://phys.org/news/2013-08-coastal-cities-losses.html

Rastgele Haber

Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu

Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu Neden Öldürüldü?

DOĞANIN ARMONİSİNE KULAK VEREN ÇİFT: ALİ ULVİ VE AYSİN BÜYÜKNOHUTÇU’YU ÖLDÜRTEN GÜÇ Bu yazıyı yazmama …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir