Home / Güncel / İstanbul’un Yüzde 75,5’i Topçu Kışlası’na Karşı

İstanbul’un Yüzde 75,5’i Topçu Kışlası’na Karşı

Xsights Araştırma Şirketi’nin yaptığı anket sonucunda Türkiye genelinde yüzde 64,1, İstanbul’da ise yüzde 75,5 Taksim Gezi Parkı’na Topçu Kışlası’nın replikasının yapılmasına karşı çıkıyor.

Yapılan ankette, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “çapulcu”, “vandal” ve “ABD Büyükelçiliği’ni bombalayanlar” olarak ifade ettiği Gezi direnişçilerine destek ise yüzde 60,5’te.

Xsights Araştırma ve Danışmanlık Şirketi’nin 1-4 Haziran 2013 tarihlerinde gerçekleştirdiği ankete Türkiye İstatistik Kurumu’nun IBBS 1 seviyesine göre ağırlıklandırdığı 1105 kişi katıldı. Yaş, cinsiyet, coğrafi dağılım ve sosyo-ekonomik açıdan temsili bir örneklem yapısı oluşturuldu.

Yüzde 80,3 “Alışveriş yapmam” diyor

Sonuçlara göre, kamuoyunun yüzde 64,1’i Topçu Kışlası Projesi’ne sıcak bakmıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 48,2‘si bu projeyi “kesinlikle olumsuz” bulurken; yüzde 17,8’i “olumsuz” buluyor.

Projeyi kesinlikle destekleyenler yüzde 11,7 iken destekleyenler yüzde 10,3. Katılımcıların yüzde18,9’i ise kararsız olduklarını ifade ediyor.

Ankette elde edilen veriler şöyle:

* Bugün seçim olsa AKP’ye oy vereceklerin yüzde 11’i projeyi desteklemezken, yüzde 61’i projeye olumlu bakıyor. CHP tabanının yüzde 92,3’ü bu projeyi desteklemiyor.

* Yüzde 66,9, Gezi Parkı’na yapılacak bir AVM’den alışveriş yapmayacağını ifade ediyor. Bu oran, İstanbul’ da yüzde 80,3.

* Gezi Parkı yerine yapılacak bir AVM’den alışveriş yaparım diyenlerin oranı yüzde 22. Bu kesimin yüzde 89’u C1C2 ve DE sosyo-ekonomik kesimlere ait katılımcılar.

* AKP’lilerin yüzde 47,4’ü alışveriş yapacaklarını belirtirken; CHP’lilerin yüzde 84,1’i alışveriş yapmayacağını söylüyor.

* Yüzde 64Gezi Parkı yerine yapılacak AVM’ de satılacak markaların değerinin düşeceği düşüncesinde.

* Yüzde 60,5 Gezi direnişine destek veriyor. Eylemlere destek veren kadınların oran yüzde 67,5.

AKP tabanının yüzde 66’sı direnişi desteklemiyor. Yüzde 18’i kararsız, yüzde 16 ise direnişi destekliyor. CHP’lilerin yüzde 90,6’sı, MHP’lilerin ise yüzde 89’u direnişi destekliyor.

* Katılımcıların yüzde 41,3’ü sivil toplum örgütlerinin süreci yönetimini olumlu karşılıyor.

* Hükümetin izlediği yolu olumsuz değerlendirenler, olumlu değerlendirenlerin 8,6 katı. İstanbul Valiliği ve polisin süreç boyunca izledikleri yöntemleri olumsuz karşılayanların oranı yüzde 70.

* İstanbul Belediyesi’ni yüzde 62 eleştirirken, medyanın tavrını olumsuz bulanların oranı ise yüzde 65,2.

www.dunyalilar.org

Rastgele Haber

Flört şiddeti nedir?

Kadınlar için korkutucu bir deneyim! Korkmayın… Ama flört şiddetinin şiddete açılan kapılarından biri olduğunu da …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir