Anasayfa / Eğitim / İşte ABD’nin bedava üniversiteleri:

İşte ABD’nin bedava üniversiteleri:

ABD’de yüksek üniversite ücretleri birçok aile için karşılanamaz boyutlara yükselirken, bedava öğrenim veren üniversiteler her zamankinden daha fazla dikkat çekiyor. Ancak, bedava eğitim veren birçok eğitim kurumu da ekonomik krizden olumsuz etkileniyor. Nitekim, ABD’deki bedava üniversitelerin belki de en ünlüsü olan New York Cooper Union, 16,5 milyon dolarlık bütçe açığını kapatacak bir formül bulamazsa, öğrencilerinden bir miktar ücret tahsil etmeye başlayabileceğini açıkladı.

 

1 – Cooper Union / New York
New York şehrinin ortasındaki bu sanat üniversitesi kurulduğu 1859 yılından beri ilk defa öğrencilerinden harç almayı düşünüyor. Normalde öğrenci başına okul ücreti 35 bin dolar. Ancak Cooper Union, tüm öğrencilerine bu ücreti burs olarak veriyor. Okul, ABD’nin girilmesi en zor okullarından biri olarak biliniyor. Başvuran her 3 bin 500 öğrenci adayından sadece 250’si okulda öğrenim görebiliyor. http://cooper.edu/admissions/facts/faq#q16


2 – Berea College / Kentucky

Kentucky eyaletinin Berea şehrinde 1855 yılından beri eğitim veren bu liberal art üniversitesi, toplamda 102 bin doları bulan okul ücretini almıyor. Her öğrencisine burs olarak eğitim veriyor.
http://www.berea.edu/

 

3 – Deep Springs College / California
California eyaletinin Deep Springs kentinde kurulu bu erkek öğrenci üniversitesi her yıl başvuran yaklaşık 200 aday arasından 15 kişiyi öğrenci olarak kabul ediyor. Ancak bu üniversitenin kırsal arazisindeki tarım alanlarında çalışmayı da kabul edeceksiniz. Üniversite mütevelli heyeti bu yıl yaptığı oylamada okula kız öğrenci kabul etmeyi de kararlaştırdı. Ancak kızların okula hangi yıl başlayacakları henüz belli değil.
http://deepsprings.edu/


4 – U.S. Naval Academy, West Point Military Academy ve U.S. Air Force Academy

ABD deniz, hava ve kara harp akademileri, öğrencilerinin eğitimden sonra belli süre sonrasına kadar orduda görev yapmaları şartıyla ücretsiz eğitim veren üniversite dengi okullar arasında.
http://www.usna.edu/
http://www.westpoint.edu/
http://www.usafa.af.mil/


5 – Khan Academy (Akreditasyonu yok)

2006 yılında Bangladeş kökenli Selman Khan tarafından, herkese her yerde kaliteli eğitim anlayışı ile kurulan bu okul online bedava eğitim veriyor. Derslere YouTube üzerinden katılınabiliyor. Google ve Bill and Melinda Gates Vakfı da okulun destekçileri arasında yer alıyor.

 

 Dünyalılar

 

 

 

Rastgele Haber

“Kutsal Devlet” Üniversiteye Karşı

Bizde üniversite denilen kurumlar resmi ideolojiyi en çok içselleştirmiş kurumlardan biridir. Orada özgür düşünce ve radikal eleştiri en büyük düşman sayılır, lânetlenir ve cezalandırılır...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir