Anasayfa / Yaşam / Kuantum Düşünce Saçmalığı Üzerine

Kuantum Düşünce Saçmalığı Üzerine

Son birkaç yılın en popüler zırvalıklarından biri olan “kuantumculuk” (ki isimlerine kanmayınız, fiziğin Kuantum Fiziği alanıyla hiçbir alakaları yoktur.cekim_yasasi

Videoda da anlatılacağı gibi), Cem Yılmaz’ın sivri diliyle çok hoş bir şekilde eleştiriliyor. Sahte bilimin ve sahtekarlığın en ince örneklerinden biri olan “kuantumculuk”; basit bir şekilde “Wishful Thinking (Hüsnükuruntu) Safsatası” üzerine kuruludur. Bir şeyin olmasının güzel/hoş/iyi olacağının düşünülmesinin, o şeyin gerçek olması için yeterli bir sebep olduğunu düşünme temeline dayanır. Her ne kadar felsefi bir arka planı varmış gibi pazarlanmaya çalışılsa da, tamamen sahte umutlar ve yalanlar üzerine kuruludur. İnsanların sadece parasını değil, aynı zamanda zamanını ve umutlarını da çalar.

Üstüne üstlük bu safsata pazarlaması sırasında bilimsel gerçekler de bol miktarda çarpıtılarak insanlara sunulur. Örneğin evrenin “bilinçli bir yapıda” olduğu iddiası, taleplere yanıt verebilecek bir mekanizmasının olduğu iddiası, beynimizden üretilen manyetik dalgaların evrenin “titreşimlerini” etkileyebileceği ve değiştirebileceği iddiası, evrenin dalgalarını sırf isteklerimizle manipüle edebileceğimiz iddiası ve daha nicesi, tamamen uydurmadır; hiçbir bilimsel çalışmaya dayanmaz ve mantıklı bir temeli de yoktur.

Bu ve benzeri safsatalardan arınmak için, kardeş sayfalarımızdan Yalansavar’ı öneririz: http://yalansavar.org/

Yayınladığımız şu yazıları da gözden geçirebilirsiniz:

(1) Kuantumla ilgili tüm yazılarımız: http://goo.gl/GqTakr

(2) “Kuantum Dünyası” Röportajı: http://evrimagaci.org/makale/326

(3) Kuantum Şarlatanlığını Tespit Etmek: http://evrimagaci.org/fotograf/83/3435

Cem Yılmaz’ın açık ve net son sözüyle bitirelim:

“Böyle şeylere takılmayın.”

İyi seyirler, iyi eğlenceler.

Ek Notlar:

Şov içerisinde geçen bazı konularla ilgili bilgiler:

1) Güneş Sistemi’nde 8 gezegen, 13 civarı cüce gezegen vardır (biri Plüton olmak üzere).

2) Plüton 30 milyar ya da 30.000 yıldır değil, yaklaşık 4.5 milyar yıldır Güneş’in etrafında dönmektedir.

3) “Tüm kütleyi topladığımızda evrenin %10’u yapar.” cümlesi tam olarak doğru değil. Ne demek istediğini anlayamadık, üstü kapalı olmuş ama eğer ki karanlık maddeden bahsediyorsa kısmen doğru diyor. Evrenin %5 civarı madde, %68 civarı karanlık enerji, %27 civarı karanlık maddeden oluşmaktadır (en azından böyle düşünülmektedir: http://science.nasa.gov/as…/focus-areas/what-is-dark-energy/). Öte yandan galaksiler ve bulutsulardan bahsetmesinden ötürü, muhtemelen orada söylemek istediği “Gözlenebilir Evren”dir. Gözlenebilir Evren’in (bize ışık ulaşan evren unsurlarının), tüm evrenin %10’u olduğu düşünülmektedir.

4) Bunun açıklamasını yapmak zorunda kaldığımız için biraz utanç duyuyoruz ama… Kuantum Fiziği ile kuantumculuk (“kuantum düşünce” vs.) bambaşka şeylerdir. Kuantumculuk, Kuantum Fiziği’nin bir terimini çalarak bol keseden uydurup o kelimeyi itibarsızlaştıran şarlatanlar ordusudur. Kuantum fiziği elbette bilimdir, modern bilimin kalbidir, bunun açıklamasını yapmaya gerek bile duymamız gerekir ama yine de terimlerle ilgili kafası karışık olanlar için belirtmiş olalım.

Kaynak: Evrim Ağacı

Dünyalılar

Rastgele Haber

Alain Badiou: İnsanlar kimliklere tutunuyorlar, karşılaşmaya karşıt bir dünya bu

Bir yandan karşılaşma imkanlarının alanı ulaşım ve iletişim araçlarımız sayesinde genişlemekte. Öte yandan, her zaman …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir