Kurtlar Bir Nehri Nasıl Değiştirdi?

Şubat 18, 2014 |

Amerika’da bulunan Yellowstone Ulusal Parkına, gereğinden fazla sayıda artan geyik sayısını kontrol altına alabilmek için 70 yıl aradan sonra kurtlar salındı. Ancak kimsenin tahmin edemeyeceği bir durum ortaya çıktı. Kurtlar nehirleri değiştirdi. George Monbiot’un anlatımı ile bu videoyu beğeneceksiniz.


Dünyalılar


Matematiğin Büyülü Dünyası

“Matematiğin hiçbir dalı yoktur ki, ne kadar soyut olursa olsun, bir gün gerçek dünyada uygulama alanı bulmasın.” Lobachevski

Türkiye Yaban Hayatı – Aykut Fırat Fotoğrafları

İzmir'li fotoğraf sanatçısı Aykut Fırat dostumuzun objektifinden Türkiye Yaban Hayatı...

Büyük Koyun İmparatorluğu – Aziz Nesin

Koyunların tarihinde, burada anlatılanlar yazılı olduğu halde, kurtların bu kandırmaca oyunu dünyada yine de sürmekte. Çünkü dünyada bugün de gerek koyunlar, gerek başka yaratıklar arasında, ne yazık ki, çıkarcılar, aptallar ve alçaklar, hâlâ var.

Barış, sevgi, mutluluk ve hippiler…

Barış, sevgi, mutluluk ve hippiler...1960'ların dünyanın üzerindeki tüm bitki, hayvan ve insanlara ait olduğunu kabul eden apolitik bir görüş. Aslında bugünkü mutlak retçiliğin temellerini atan bir oluşum.

Doğa Sınır Tanımaz

Şu ya da bu arazi, önemli olan aralarındaki sınırdır; neyin sa­na, neyin bana ait olduğunu gösterir. Sınırlar, doğru ve uy­gun zamanda tapu siciline kaydedilir. Kuzeyi güneyden, gü­neşin doğuşunu batışından ayıran sınırlar; dünyanın başlan­gıcında, daha bu toprakların el değmemiş olduğu, yalnızca birkaç insan ve iri hayvanın yaşadığı ve hepsinin birbirinden aynı ölçüde çekindiği zamanlarda kararlaştırılmıştır sanki bu sınırlar.

Diktatörlük korkusu toplumsal fayları harekete geçiriyor

Topluluklarının davranışları sosyolojik olarak çok yavaş değişir. Ancak bir derin bir korku, ya da travma, aynen bireylerde olduğu gibi toplumun bildik davranış kalıplarını, inançlarını sorgulatır.

Gündeme ve çok daha fazlasına ilişkin zengin haber içeriğimize ulaşmak için facebook topluluk sayfamızı beğeniniz

Powered By | Dünyalılar

Yandex.Metrica