Anasayfa / Yaşam / Merhaba Dünyalılar

Merhaba Dünyalılar

Bir merhabaya, bir sıcak gülümsemeye, şevkatli bir bakışa aç iken insanlar ve bundan sürekli şikayet edip, iyilik yapanın kötülük bulacağına inandırılmışken, buna baş kaldırıp, yeni tanışlar edinmek yerine bir selamı neden çok görürler ki bizlere?

IMG_6696

Okuma oranı bu kadar düşük, cehaletin alıp başını gittiği, okumanın sigara ve alkol bağımlılığına yol açtığını düşünenler tarafından yönetilen bir ülkede insanlar neden yazarlar?

Yüzyıllar boyuca düşünürlerinin, yazarlarının cezalandırıldığı, ezilmiş, hırpalanmış, cahil bırakılmış, aşağılanmış bir toplumda çıkıp insanlara doğru bildiklerinizi anlatmak, belki de bir soru işareti yaratmak mıdır yazmak? Bir de kadınsanız eğer, eril enerjinin tavan yaptığı, dişil enerjinin yok edilmeye çalışıldığı bir ülkede yaşıyor olmak, toplumun ön yargılarından, baskılarından sıyrılıp, endişelerini ve beklentilerini dile getirmek kolay olmasa gerek.

İsyansa eğer yazmak, direnmekse faşizme, bir mum yakmaksa cahilliğin karanlığına, yazmak bir kişiye açılmış yeni bir kapıysa eğer ve yol olmaksa bir canlının yaşam mücadelesine, bir yüreğe dokunmaksa, bir dost tanımaksa bütün çirkinliklere inat ve aşık olmaksa, paylaşmaksa, bölüşmekse yaşamı, neden yazmasın ki insan?

Hiç tanımadığınız biriyle romanlarda, öykülerde, şiirlerde ortak paydada buluşmak değil midir yazmak? Dost olabilmek, bir cümlede ki derinliği duyumsamak, bir dizede ki mutluluğu, küçük bir bedenin cesedinin acısını, yakamozların ışıltısında ki aşkı okuruyla paylaşmak isteği değil midir yazmak?

Belki de bir merhaba demektir insanlara. Bir merhaba ile başlamaz mı en güzel arkadaşlıklar, candan dostluklar ve baş döndürücü aşklar?

Bir merhabaya, bir sıcak gülümsemeye, şevkatli bir bakışa aç iken insanlar ve bundan sürekli şikayet edip, iyilik yapanın kötülük bulacağına inandırılmışken, buna baş kaldırıp, yeni tanışlar edinmek yerine bir selamı neden çok görürler ki bizlere?

Oysa ki bizler:

Gelin tanış olalım

İşi kolay kılalım

Sevelim sevilelim

Dünyaya kimse kalmaz

Diyen Yunus’ların topraklarından gelmedik mi?

Bende diyorum ki;

Merhaba hala var olan insanlık,

Merhaba dostluk ve  kardeşlik,

Merhaba bu dünyada güzel kalmış her şeye,

Merhaba sokaktaki minik köpeğe, tomurcuklanan ağaca, sakin akan nehre, içimizi ısıtan güneşe,

Merhaba dili, dini,ırkı, cinsiyeti, mesleği ne olursa olsun insan kalabilmiş tüm dostlara,

Ve merhaba bütün dünyalılara.

Havva Duru

www.dunyalilar.org

Rastgele Haber

kaos_teorisi_tüketim

İnsan Olana Yer Var mı?

İnsan Olana Yer Var mı? Buradasın işte, gerçeğin içinde, bataklığın ortasında, avlayanla avlananların vahşi ormanında. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir