Saatler neden geri alınıyor?

Ekim 27, 2013 |

Saatler neden geri alınıyor?

Türkiye’de yaz saati uygulaması ilkbaharda başlıyor ve sonbaharın ortasında bitiyor. Böylece 7 ay süresince ileri saat uygulaması yapılıyor. Yani saat için esas alınan 30 nolu meridyenken 45 nolu meridyen oluyor.

Kış mevsiminin başlamasına 1 ay kala ulusal saatlere esas meridyen, 45 nolu meridyen yerine 30 nolu meridyen olarak belirleniyor. Saatlerin geri alınması ise 5 ay sürüyor.

Saat değişiminden beklenen fayda ve tasarruf yaz saati uygulamasında gerçekleşiyor. Bütün bu değişimler, yaz saati uygulamasını kullanan başta AB ülkeleri olmak üzere diğer ülkelerle beraber yapılıyor.

Yaz saati uygulaması (YSU) herhangi bir ülkede veya bölgede gün ışığından, sabahları daha az, öğleden sonra daha çok yararlanmak üzere, periyodik olarak, saatlerin belirli bir miktarda değiştirilmesidir. Genellikle, bu uygulama kapsamında saatler ilkbahar başlangıcında bir saat ileri, sonbaharda ise bir saat geri alınır. Çağdaş yaz saati uygulaması ilk defa 1895 yılında Yeni Zelandalı bir böcek bilimci olan George Vernon Hudson tarafından önerildi. O günden sonra birçok ülke bu uygulamayı benimseyerek kullanmaya başladı. Bununla birlikte, yaz saati uygulamaları ülkeler arasında farklılık gösterebilir.

Yaz saati uygulaması tartışmalıdır. Gün ışığından daha çok yararlanmak için gündüz saatlerine bir saat eklenmesi satış, spor ve iş saatlerine bağlı çeşitli etkinlikleri olumlu yönde etkilerken tarım, gece eğlenceleri gibi güneş ışığıyla beraber biten etkinliklere olumsuz etki yapar. Öte yandan, öğle saatlerine bir saat daha eklemek, trafik kazalarından kaynaklanan ölüm oranlarını da azaltmaktadır. Ne var ki, uygulamanın sağlık ve suç oranları üzerindeki etkisi daha az belirgindir. Her ne kadar uygulamanın ilk hedeflerinden biri akşam saatlerindeki aydınlatma enerjisi tüketimini kısmak olsa da, günümüzde çağdaş ısıtıcı ve serinletici cihazların yaygınlaşmasıyla birlikte bu amacından sapmaya başladı. Öyle ki, 20. yüzyıl başlarında elektrik temel olarak aydınlatmada kullanılıyordu. Teknolojik gelişmeler yeni elektrik kullanım alanları yaratınca buradan elde edilen tasarruf azaldı. Bu bakımdan bu uygulamanın kullanılması çelişkili ve tutarsız bir hal almaya başladı.

Leyla Çal

Dünyalılar


Dünyanın En Borçlu Ülkeleri

Son yıllarda isimleri ekonomik sorunlarıyla anılan Yunanistan, İtalya ve ABD’nin başı, gelirlerinin 3-4 katını aşan borçlarıyla dertte. Türkiye’nin durumu ise bu ülkelerle karşılaştırıldığında daha iyi görünüyor.

Yeni Bir Dünya Düzenine Doğru

Yakın geleceğin dünyası nasıl olacak? Tüm öngörüler, bu tempoda giderse 2050’ye kadar Çin’in ABD’yi geçerek bir numaralı ekonomik güç olacağını işaret ediyor. Hindistan’ın ve diğer Asyalı ülkelerin yükselişi ve AB’nin güçten düşmeye başlaması göz önüne alınınca, dünyanın güç ekseninin Batı’dan Doğu’ya kaymakta olduğu bariz bir şekilde görülüyor.

AKP ve Liberaller İttifakının Sonu

AKP’nin düşüşünde en çok yararlanacak politik eğilimler kimlerdir? Devrimci bir öncünün olmadığı durumlarda genellikle iktidar daha sağa kayan bir seyir izlemektedir ki önemle üzerinde düşünülmesi gereken bir durumdur.

Türkiye, Orta Doğu’da Yalnızlaşıyor mu?

Mısır’da Mursi’nin koltuktan indirilmesiyle Ortadoğu’daki en önemli müttefiklerinden birini yitiren Türkiye, giderek karmaşıklaşan bölgesel dengeler arasında yalnızlaşan bir portre çiziyor.

Obama-Erdoğan Görüşmesinin Satır Araları

“Washington’un Türkiye’ye bakış açısı 10 yıldır çok olumluydu, ancak son bir ayda bunun tam tersi bir olgu yaşanmakta”

Merkel: İşsiz Gençler Göçe Hazır Olmalı

Almanya Başbakanı Merkel, euro bölgesindeki işsiz gençlerin iş bulmak için göç etmeye hazır olmaları gerektiğini söyledi.

Gündeme ve çok daha fazlasına ilişkin zengin haber içeriğimize ulaşmak için facebook topluluk sayfamızı beğeniniz

Powered By | Dünyalılar