Home / Çevre / SON DOĞAL PLAJ DA RANTA AÇILIYOR

SON DOĞAL PLAJ DA RANTA AÇILIYOR

Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan dünyaca ünlü Kaputaş Plajı’nda dün iş makineleri girdi. Kaş-Kalkan karayolunu trafiğe kapatılarak yüzlerce basamaklı merdivenle inilen kumsala dev vinç yardımıyla jeneratör ve küçük kulübeler indirildi. Beyaz kumları ve turkuvaz rengiyle ünlü Kaputaş’ın doğal yapısının iş makinesiyle tahrip edilmesi ise tepkilere neden oldu. Kanyon ağzında biriken yurttaşların gözleri önünde yapılan çalışmanın amacı ise Kaputaş Plajı’nın bundan böyle AKP’li Kaş Belediyesi tarafından işletilecek olması.ic59f-makinesi-indirilen-kaputac59f-plajc4b1nda-dc3bczenleme-yapc4b1ldc4b1

Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan Kaputaş Plajı, aynı adı taşıyan kanyonun denizle buluştuğu noktada yer alıyor. Dünyanın en güzel cep plajlarından biri olarak gösterilen Kaputaş Türkiye’nin tanıtım filmleri ve posterlerinin de ayrılmaz bir parçası. Ancak bölgeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin en popüler mola yerlerinden biri olan Kaputaş’a iş makinesi indirilerek doğal yapının bozulması tepkilere neden oldu.

Kaş-Kalkan karayolu bir süreliğine trafiğe kapatılarak yapılan çalışma kapsamında, Kaputaş Plajına indirilen iş makinesi kumsalın arkasındaki alanda düzenleme yaptı. Bunun ardından vinç yardımıyla plaja jeneratör, kulübe ve çeşitli malzemeler indirildi. Çalışmayı izleyen kimi yurttaşların uygulamaya tepki göstermesi dikkat çekti. Uygulama, bölgede yurttaşların ve turistlerin ücretsiz olarak yararlanabildiği son doğal kumsal olan Kaputaş’ın ranta açılacağı eleştirilerine neden oldu.dc3bcnyaca-c3bcnlc3bc-kaputac59f-plajc4b1-tc3bcrkiyenin-tanc4b1tc4b1m-afic59flerinde-yer-alc4b1yordu

AKP’li Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer, bir süre önce yaptığı açıklamada, Kaputaş Plajı’nın, Çukurbağ Yarımadası’nda doğal sit alanı üzerinde yapılan mesire yeri ve plajla birlikte Kaş Belediyesi tarafından işletileceğini dile getirmişti.

Doğal güzelliği ile uzun yıllardır yerel yönetimler arasında paylaşılamayan Kaputaş Plajı’na daha önce de Kalkan Belediyesi kafeterya ve benzeri tesisler yapmak için kumsala beton dökmüş ancak daha sonra yasal girişimlerin sonucu çalışma durdurulmuştu.

Yusuf Yavuz

 

Rastgele Haber

Mercanlar artık rengarenk değil

Ekolojik dengesizlik mercanları da etkiledi, artık rengarenk değiller… Sen tut 400 milyon yıl boyunca her …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir