Anasayfa / Güncel / Tapeler AKP’nin Oyunu Düşürüyor

Tapeler AKP’nin Oyunu Düşürüyor

Kleptokrasi rejiminin akılalmaz ahlaksızlıklarına karşı AKP’nin seçmeninin kenetlendiği algısı herkesi bir “çaresizlik” duygusuna itiyor. Türkiye, Erdoğan’a yüzde 50’yi aşan oyuyla, tüm özgürlükleri rahatça gasp edeceği bir diktatörlüğün meşruiyetini mi verecek? Nasıl bir sonuç çıkarmak lazım bu tablodan, kafalar karışık…

Türkiye insanı bu kadar saf mı, yoksa sadece kendi cebine bakan bir pragmatist mi, ya da “kim yapmadı ki” diyerek zaten yolsuzluğu içkinleştiren bir toplumsal yapının maddi bir ürünü mü? Ya da denildiği gibi AKP’nin gelir ve eğitim seviyesi düşük, internet kullanmayan kitlesi, Erdoğan kaybederse kendilerinin de kaybedeceğine mi inanıyor?Muhtemelen bunların hepsi bir miktar doğru. Ama hiçbiri de sağlıklı verilere dayanmıyor. Ülkenin aydınları AKP’nin oyu neden düşmüyor diye karanlıkta kendilerince durumu açıklamaya çalışıyor.

anypics.ru-50061

ANKETLER ÜZERİNDE BASKI VAR

Aslında gerçeğin kendisi karanlık değil, gerçek bilerek karartılıyor. Gerçekten de her seçim öncesi medya anketlerle yıkılırken bu kez garip bir sessizlik var. Yayınlanan anketlerin sonuçları birbirleriyle çelişkili. Medyada olduğu kadar, araştırma şirketlerinin üzerinde de iktidarın baskısı seziliyor.

Gezici Araştırma şirketinin sahibi Murat Gezici “Oy oranlarıyla oynanması yönünde şirketlere büyük bir baskının olduğunu, hatta kendilerine iktidarın hoşuna gidecek oy oranlarını açıklamaları karşılığında akılalmaz paralar teklif edildiğini“ söylüyor. Gezici’nin açıklamasından öyle anlıyoruz ki, pek çok araştırma şirketi 17 Aralık öncesi genel seçim tercihlerini yayınlayarak, kamuoyunun algısını yönlendirme enstrümanı haline gelmiş.

Kirli enformasyon savaşının arkasında kendi öznel düşüncelerimizle akıl yürütmeyi bırakıp, “üzerinde oynanmayan” birkaç veri kaynağı ne diyor ona bakalım.

AKP OYLARI 15 PUAN DÜŞTÜ

2011 seçimlerini tam tamına bilen Sonar Araştırma, 24 Şubat’taki tapenin yayınlanmasından sonra yaptığı araştırmada AKP oylarının yüzde 35’lere gerileyerek 15 puan düştüğünü belirtiyor. Gezici Araştırma da ünlü baba-oğul kasedinden sonra yaptığı araştırmada AKP’nin oyunu kararsızları dağıtarak yüzde 39.7 buluyor.

17 Aralık operasyonundan önce yaptığı araştırmalarda AKP’nin oyunu yüzde 51.8 olarak ölçen MetroPOLL araştırma şirketi de yine Şubat’ın son haftasında yaptığı araştırmada AKP’nin oylarını yüzde 36.3 olarak ölçüyor. AKP’den koptuğu düşünülen yüzde 11’lik bir kararsız ve protesto oyu kullanacak bir kitle, öyle gözüküyor ki, seçim sonucunda belirleyici bir rol oynayacak.

Üç araştırmanın birbirine çok benzer sonuçlar orta koyması önümüzü biraz olsun aydınlatıyor. Üstelik sürekli araştırmalara bakarak söylem belirleyen Erdoğan’ın önce 2009 Yerel seçimlerdeki yüzde 38’lik oyunu, sonra da birinci parti olarak çıkmayı başarı kriteri olarak gördüğünü açıklaması, bir anlamda anket sonuçlarının sağlaması oluyor.

24 ŞUBAT KASETİ SEÇMENİ SARSTI

Yolsuzluk operasyonuyla Aralık ve Ocak aylarında pek kıpırdamayan AKP seçmeni, Şubat ayının başında huzursuzlanmaya, sonra da 24 Şubat’ta bizzat Erdoğan’ın tapelerini dinleyince sarsılmaya başladı.

Gezici Araştırmanın verilerine göre, seçmenin yüzde 70’i 17 Aralık’ın bir yolsuzluk operasyonu olduğuna inanıyor. Bu da AKP seçmeninin bir kısmının paralel devlet, iç dış mihraklar açıklamalarına itibar etmediğini gösteriyor.

En ilginci de halkın yüzde 68.5’i hükümetin yolsuzluk yaptığına inanıyor. Hükümetin yolsuzluk yapmadığına inanan kesim ise yüzde 31.5. Bu kesimi kemik AKP seçmeni olarak niteleyebiliriz. Aynı araştırmaya göre, yerel seçimlerde AKP’ye oy vereceğim diyen yüzde 39.2’nin, 8.2 puanlık kesimi hükümetin yolsuzluk yaptığına inandığını söylüyor.

Dolayısıyla, 11-15 puan arasındaki kayıplar AKP seçmeninin yolsuzluk iddialarından hiç etkilenmediği iddiasını geçersiz kılıyor. Ayrıca seçmen her zaman kanıksadığı yolsuzluk olaylarıyla, en tepedekilerin ailelerinin işin içine karıştığı bir hırsızlık arasına kırmızı bir çizgi çekiyor.

ERDOĞAN ALGI SAVAŞINI KAYBEDİYOR

Bu algı savaşında dengeler her gün yayınlanan yeni bir tapeyle değişiyor. Ama hiç kuşkusuz AKP seçmeni, Erdoğan’ın başrolü oynadığı tapelerle sarsılıyor. Özellikle internete erişimi olan genç AKP seçmeni durumun farkında. AKP koalisyonu içinde, partinin yüzde 13’ünü oluşturan liberaller, sosyal demokratların çoğu partiyi terk etti. Partinin yüzde 30’unu teşkil eden eski merkez sağdan gelen ılımlı, eğitimli muhafazakarlar ise durumdan çok rahatsız.

AKP’yi üç ay önceki yüzde 52’lerden yüzde 40-35 bandına gerileten de bu kesimdeki çözülmenin başlaması. Ama yine de AKP seçmeni ne CHP’ye ne MHP’ye iktidar adayı olarak bakıyor. Durumun farkında olmalarına karşın onların frene basmasının arkasındaki neden de bu.

Her ne şekilde olursa olsun yüzde 30’luk kemik bir AKP oyuna karşı, içinde bir kısmı hala AKP’ye oy verebilecek ama hükümetin ve Erdoğan’ın yolsuzluk yaptığına, yargıya müdahale ettiğine inanan, yüzde 70’lik çoğunluk beliriyor. AKP 30 Mart’ta yüzde 40’ın altında birinci parti de gelse, halkın üçte ikilik kesimini karşısında bulacak. Algıların ve kanaatlerin oy tercihine dönüştüğü son viraja girerken, veriler Erdoğan’ın algı savaşını çoktan kaybettiğini gösteriyor.

 

 

 

 

 

Rastgele Haber

Flört şiddeti nedir?

Kadınlar için korkutucu bir deneyim! Korkmayın… Ama flört şiddetinin şiddete açılan kapılarından biri olduğunu da …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir