Anasayfa / Güncel / Tarih Tekerrürden İbaret…

Tarih Tekerrürden İbaret…

Çavuşesku döneminin Romanya’sı ile Erdoğan döneminin Türkiyesi’ni karşılaştırmayı düşünmüş müydünüz? Yazıyı okuduktan sonra tarih tekerrürden ibaret diyeceksiniz…

Nikolay-Çavuşesku-horz

Çavuşesku döneminde Romanya’da bir dizi çılgın kararlar alındı.Bunları bir hatırlayalım: Önce çocuk nüfusunu arttırmak için evli çiftleri çocuk yapmaya zorlamıştı ve  kürtajı yasaklamıştı. Ayrıca Çavuşesku, ülkesindeki doğum kontrol yöntemlerini de yasaklatmıştı. Hatta işi abartmış, 25 yaşından sonra çocuk sahibi olmayan kadın ve erkeklere %20’ye varan vergi uygulamıştı. Sonuç olarak ülkedeki aids oranı %40 artmış, sakat insan nüfusu tavan yapmış, çok sayıda kadın düşük yapmak uğruna tehlikeli yollar denemiş, bir o kadarı da merdivenaltı kliniklerde kürtaj yaptırırken ya hayatını kaybetmiş ya da kısır kalmıştı.

Bir de kontrolü altındaki Romanya, Sovyetlere karşı diklenip de batının dikkatini çekince, ABD tarafından -sanki büyük bir destek alıyormuşçasına- 13 milyar dolar borcun altına sokulmuştu. Sonradan hatasını farkeden Çavuşesku, ülkenin dış borç yapmasını yasaklayan bir referandumu oy birliğiyle halka kabul ettirmişti. Kendi döneminde yaratılan dış borcunu ödemek için tarım ürünlerini ihraç etmeye başlamış ve kendi iç piyasasında ya çok kalitesiz olan ürünleri sattırmış, ya da bir çok çeşidi sattırmamıştı. Bunun sonucunda artan nüfusu besleyememiş, ülkede kıtlık baş göstermişti.

Bu arada, artan nüfusla birlikte ülkede açlık kol gezerken Çavuşesku krallar gibi yaşamış, hatta ülkesindeki bir çok insan günü 1 öğün yemekle geçirirken kendisi için Avrupa’nın en büyük sarayını yaptırmıştı.

Ayrıca,Çavuşesku’nun gezeceğ i yerlerdeki bakkallara, kasaplara güzel ve bol çeşit ürünler konulup devlet televizyonlarında “ülkede bir bahar havası” estiği düşündürülüyordu. Öyle ki, ziyaret edeceği çiftliklere ülkenin diğer bir ucundan sağlıklı ve iri inekler bile götürüldüğü oluyordu.

Şimdi…

Çavuşesku ismini çıkartıp Recep Tayyip Erdoğan ismini yazın.
Romanya’yı çıkartıp, Türkiye ismini yazın.
Sovyetleri çıkartıp, Ortadoğu ismini yazın.
İç pazarda kalitesiz ürün satışının yanına bir de özelleştirmeleri ekleyin.
Avrupa’nın en büyük sarayı yerine de gemicikleri koyun.
Devlet televizyonlarının yerine de yandaş medyayı koyun.

Tanıdık geldi mi?

Bu yazı için http://tariheburadanbak.blogspot.com.tr/ referans alınmıştır.

Dünyalılar

Rastgele Haber

Flört şiddeti nedir?

Kadınlar için korkutucu bir deneyim! Korkmayın… Ama flört şiddetinin şiddete açılan kapılarından biri olduğunu da …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir