Anasayfa / Güncel / The Observer : Erdoğan Meydan Okuması İle Karşı Karşıya

The Observer : Erdoğan Meydan Okuması İle Karşı Karşıya

The Observer, “Hafta sonunda İstanbul’un bazı kısımları bir savaş bölgesine dönüşürken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 10 yıllık iktidarının en büyük meydan okumasıyla karşı karşıya” görüşünü dile getirdiği haberinde Erdoğan hükümetinden “duyulan hayal kırıklığının bir düzine kente yayıldığını”, protestoların “hızla ulusal bir öfkeye dönüştüğünü” yazdı.

Gezi Parkı gösterileri, yabancı medya sitelerinde manşet olmaya sürdürürken Pazar gazetelerine de ayrıntılı biçimde yansıdı. İngiliz The Observer gazetesi, İstanbul mahreçli haberinde “Hafta sonunda İstanbul’un bazı kısımları bir savaş bölgesine dönüşürken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 10 yıllık iktidarının en büyük meydan okumasıyla karşı karşıya” görüşünü dile getirdi.

Pazar günlerinde İngiltere’de yayımlanan The Observer “Göstericiler, polis ile şiddetli çatışmalardan sonra zafer kazandıklarını öne sürüyorlar ama (Başbakan) Erdoğan misilleme uyarısını yapıyor” ifadelerini spotunda yer verdiği geniş haberinde “Erdoğan hükümetinden duyulan hayal kırıklığı bir düzine kente yayıldı ve destekleyenler, Boston, Londra, Barcelona ve Amsterdam’da protestocularla dayanışmayı dile getirmek için toplandı” dedi.

-“POLİS ÇEKİLDİKTEN SONRA ATMOSFER BİR MÜZİK FESTİVALİNE BENZİYORDU”- 

İngiliz gazetesi, polisin çekilmesinden sonra Gezi Parkı’ndaki manzaları şu sözlerle yansıttı:

“Park içerisinde atmosfer bir yaz müzik festivaline benziyordu. İnsanlar çimenler üstünde şarkı söylüyor, sohbet ediyor, bir biranın keyfini alıyor. Kutlamalar, Türk toplumunun birçok grupları birleşti: solcuları, sendikalar, milliyetçiler, Kemalistler, gay ve transeksüel topluluklarının üyeleri.”

-“PROTESTOLAR HIZLA ULUSAL ÖFKE GÖSTERİSİNE DÖNÜŞTÜ”- 

Çok çoşkulu bir kalabalığın “Bu sadece bir başlangıç, mücadelemiz sürecek” diye şarkıları söylediğini kaydeden gazete, protestoların ilk başta İstanbul’un merkezindeki bir parkı kurtarmaya yönelik olsa da “hızla ülkenin yöneticilerinin, algılanan kibirliliğinine karşı bir ulusal öfke gösterisine dönüştüğü” yorumu yapıldı.

Observer, Cuma günü polisin göstericilere şiddetle bastırmasının dünya çapında manşetlere çıkarken Türkiye’de pek yansıtılmamasının sokaklardaki gerilimi “daha da körüklediği”ni savunduğu haberinde Cuma günü Beyoğlu bölgesinde birçok dükkan sahibinin göstericilere su verek ve polisten kaçanlara sığınma sunarak “dayanışma” gösterdiğinin, gönüllü doktorlar ve tıp öğrencilerin tıbbi hizmet sağladığının altını çizdi.

Haberde ABD’li İnsan Haklarını İzleme Örgütü’den Türkiye uzmanı Emma Sinclair-Webb’in “Bu aşırı şiddet, bir kez daha bu hükümetin farklı görüşlere hoşgörüsüz olduğunu ve muhalefeti kısıtladığını gösterdi. Bu yeni bir dip, Türkiye için bile” sözlerini de yansıtıldı. (ANKA)

www.dunyalilar.org

Rastgele Haber

Flört şiddeti nedir?

Kadınlar için korkutucu bir deneyim! Korkmayın… Ama flört şiddetinin şiddete açılan kapılarından biri olduğunu da …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir