Home / Tarih / Tunguşka Olayı

Tunguşka Olayı

Rusya’nın Sibirya bölgesinde kalan Tunguşka yerleşiminde, 30 Haziran 1908’de (Bazı kaynaklarda, Jülyen takvimine göre hesaplandığı için 17 Haziran olarak geçmektedir) yerel saatle sabah saat 07.15’te çok büyük bir patlama gerçekleşmiştir. Çevre sakinleri kıpkırmızı bir alev topu gördüklerini ve büyük bir gürültü koptuğunu ifade etmişlerdir.

asteroid

Olay yerinde araştırma yapan bilim adamları çok ilginç saptamalarda bulunmuşlar, bu kırmızı alev topu olduğu söylenen cismin geçtiği yerin altında kalan ormanların tamamı yok olmuştur. Tunguşka patlaması, 1945’te Amerikan ordusunun Japonya’nın Nagazaki kentine attıkları atom bombasından yüzlerce kat daha etkili olmuştur.

Olayın ardından aylar sonrasına kadar gökyüzünde parlak nesneler oluşmuş, hatta bu nesneler kilometrelerce uzaklıktaki Avrupa kıtasında bile görülmüştür. Uzun süre Sibirya ve Avrupa’da geceler öncesine oranla daha aydınlık olmuş, hava karanlıkta kitap okunabilecek kadar aydınlanmıştır.

Patlamanın ardından yıllar süren araştırmalar sonucunda bir göktaşının Tanguşka’yı sıyırıp geçtiği saptanmıştır.

tunguska

1927’de Sovyet Bilim Akademisi’nde yer aldığı keşfedilen yukarıdaki fotoğraf Tunguşka patlamasının ardından oluşan orman yıkımını göstermektedir. Olayı araştıran Rus bilimadamı Leonid Alekseyevich Kulik (1883-1942) olayın bir meteor patlaması olduğunu bulmuştur. Bu fotoğraf Sovyet Bilim Akademisinde bulunmaktadır.

Sami Mert EĞİLMEZER – Tarih Kronikleri

samiegilmezer@gmail.com

Dünyalılar

Rastgele Haber

Bir kenti hayata döndüren müzik

Bir kenti hayata döndüren müzik: Leningrad Senfonisi II. Dünya Savaşı’nın en ağır kuşatmalarından Leningrad Kuşatması, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir