Home / Güncel / Türkiye Ayakta…

Türkiye Ayakta…

Türiye’nin birçok kentinde ve ilçesinde insanlar sokaklara döküldü “Hükümet istifa”, “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları yükseliyor. Polisin saldırısı sürüyor.

Taksim’de beş gün önce Gezi Parkı’na yapılan sabah baskını sonrasında yaşanan polis şiddeti, Türkiye’nin dört bir yanında protesto ediliyor.1 Haziran’ı 2 Haziran’a bağlayan gece İstanbul’da Beşiktaş’ta yoğun polis saldırısı yaşandı. Ankara’da Kızılay’da polisin şiddetli saldırısına karşı Ankaralılar mevizelerini kaybetmedi. İzmir’de polis saldırısı gün boyu sürdü. Adana ve Eskişehir’de de salrılar yer yer sürüyor.

Ankara Kızılay’da

 

Ankara’da sabah saatlerinde başlayan protesto gösterilerine polis saldırı gün boyu sürdü. Saldırıya rağmen Ankaralılar Kızılay Meydanı’na girmeyi ve burada protestolarını sürdürmeyi başardı.

Polis, Başbakanlık binasına yürümek isteyen göstericileri engellemek üzere Başbakanlık önünde yığıldı. Polisin çok yoğun olarak gaz bombası kullanarak  saldırdığı ettiği, tazyikli su sıktığı göstericiler, taş ve şişelerle karşılık verdi.

Yaklaşık 20 bin kişinin Başbakanlık binasının yanında bulunan Güvenpark’ta toplanması üzerine polis yetersiz kalınca Jandarma birliklerinden destek alındı. Kalabalığın her dakika artması ve Başbakanlık Binası’na doğru hareketlenmeleri üzerine Ankara Valisi Alaeddin Yüksel’in talimatı ile askeri birlikler de güvenlik önlemleri için devreye girdi. Başbakanlık giriş ve çıkışı yaya-araç trafiğine kapatıldı, Başbakanlık binasının çevresi Jandarma Bölge Komutanlığı’ndan gelen askeri birliklerce koruma altına alındı. Yaklaşık 100 kişilik askeri birlik polisle birlikte Başbakanlık binası önünde barikat kurdu. Çevre illerden de polis desteği istendi.

Başbakanlık çevresinde polisin saldırdığı Ankaralılar bazı polislerin kalkan ve copları aldı. Grup, daha sonra polis kalkan ve copuyla polise karşı direniş göstermeye başladı.

Kızılay’da gündüz çatışmaların sürdüğü saatlerde polislerin kullandığı TOMA’nın altında kalarak ağır yaralanan göstericinin tedavisi sürüyor. Güvenpark’ta yaralanarak Ankara Numune Hastanesi’ne kaldırılan bir gencin de sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu belirtiliyor.

İzmir gün boyu direndi

Fotoğraf

İzmir’de iki gün önce başlayan protesto eylemi devam ediyor. Gündoğdu Meydanı’nda toplanan İzmirliler Cumhuriyet Meydanı’na doğru Birinci Kordon’dan yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında, Kordon Orduevi’nde bulunanlar, ellerindeki Türk bayraklarıyla protestoculara destek verdi. Kafeterya ve barlarda oturanlar da aynı şekilde alkışlı destekte bulundu.

Cumhuriyet Meydanı’nı dolduran grup, İstiklal Marşı’nı ve çeşitli marşları okuyarak hükümeti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı istifaya çağırdı. Eylem, daha sonra bazı grupların ayrılması, bazı grupların da Gündoğdu Meydanı’na geri dönmesiyle devam etti. Polis sadece Basmane Meydanı’ndaki AKP Konak İlçe Başkanlığı binasını korudu.

İzmir İl Emniyet Müdürü Ali Bilkay’ın önetimindeki polis ekipleri eylemcilere su sıkarak ve gaz bombası atarak saldırdı, Basmane Meydanı’nı trafiğe kapatan İzmirliler polise yaklaşık iki saat direndi. Saldırı şiddetinin artması sonrası İzmirliler, Kültürpark’ın içi, Montrö Meydanı ve Çankaya yönüne çekildi. Protestocular Basmane meydanı çevresinde çöp konteynerlerini devirerek ateşe verdi; Kültürpark içinde de büyük bir ateş yakıldı. Polis saldırılarında yaralananlar hastaneye kaldırıldı, gözaltalırnolduğu bildiriliyor ancak resmi açıklama yapılmıyor.

Alsancak’da olaylar

İzmir’de yaklaşık 30 bin kişinin katıldığı gösterinin ardından dağılmayan 1000 kişilik bir grup da Gündoğdu Meydanı ile Kıbrıs Şehitleri Caddesi arasında eylemini sürdürdü. Eylemcilerden birinin biber gazı sıkması grubu galeyana getirirken, polisin gaz attığı sanıldı. Gazdan etkilenenler maske bulmanın derdine düşerken, sosyal medyada eylemcileri içeri almadığı iddia edilen uluslararası bir kahve zinciri şubesinin camları kırıldı. Basmane’deki gruba müdahale edildiğini haber alan göstericiler daha sonra oraya gitmek için yürüyüşe geçti.

Adana’da kırmızı su

Adana’da AKP il binasına doğru yürümek isteyen Adanalılar da polis şiddetiyle karşılaştıBiber gazı ile saldıran polisin, kırmızıya boya katılmış tazyikli su da sıktı. Adanalılar barikat kurarark kendilerini korumaya çalıştı. kentte yer yer küçük çaplı yangınlar çıktı.

Malatya’da 13 gözaltı

Malatya’da saat 16.00’dan itibaren başlayan gösteriler, gece yarısı AKP’nin Milli Egemenlik Caddesi’ndeki il merkezi karşısındaki sokakta toplananlara polisin saldırısıyla son buldu. Polisin, oturma eylemi yapan ve dağılmamakta direnen gruptan 13 kişiyi gözaltına aldığı bildirildi.

www.dunyalilar.org

Rastgele Haber

Flört şiddeti nedir?

Kadınlar için korkutucu bir deneyim! Korkmayın… Ama flört şiddetinin şiddete açılan kapılarından biri olduğunu da …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir