Anasayfa / Eğitim / Üniversiteye Sınavsız Girmenin Yolları

Üniversiteye Sınavsız Girmenin Yolları

Resmi Gazete’de Bakanlar Kurulu’nun bir kararı yakın zamanda  yayınlandı. Bu kararla: 2013-2014 eğitim-öğretim yılında, orta öğretimlerini yurtdışında bitirmeleri halinde TC vatandaşı olan öğrenciler, Türkiye’de istedikleri üniversiteye sınavsız girecekler.

 

Bununla kalsa iyi.

Bu öğrencilerden üniversite harcı ve öğrenci katkı payı da alınmayacak.

Böylelikle, eğitimde fırsat eşitliği cebinde parası olanlar için tamamen rafa kaldırılmış oluyor.

Öyle ki, diyelim Tanzanya, Moğolistan, Gana, Kenya, Kongo gibi fakir ülkelerdeki Fethullah Gülen okullarından birinden diplomanız olursa, üniversiteye girişte bir sorun çıkmayacak.

Bir de ipucu verelim parası olanlara: Malavi’de bir yıl için 700 dolara öğrenci olabilirsiniz. Bir aile düşünün, çocuğunun lise son sınıftaki harcamaları geride kalan üç yıldan daha fazla tutuyor.

Kurslar, özel dersler, dershaneler, servis ücretleri derken 700 doları çoktan geçiyor. Sonuçta 700 dolar dediğiniz 1.500 TL. Buna yeme, içme, yatma parasını da ekleseniz, yine lise son sınıf öğrencisinin Türkiye’de harcayacağı paranın onda biri ancak tutar. Afrika’nın en zengin ülkelerinden biri kabul edilen Kenya’da çocuğunuzu okutmak isterseniz, yıllık 1.500 dolar kafi gelecek.

Biraz paranız varsa elinizde, gönderin çocuğunuzu Malavi’ye hayatını kurtarın. Gelsin, bütün sıkıntılardan arınmış olarak en yüksek puanı isteyen fakültelerden birine kaydını yaptırsın.

Eğitim sistemimizi, üniversite sistemimizi yerle bir edecek bu haber güzide basınımızda pek yer bulmadı. Böylesine haksız bir rekabetin yaratılmasını haber olarak görmediler demek ki. Oysa açıkça Fethullah Gülen okulları kayırılıyor, oradan mezun olan öğrencilere üniversiteler ardına kadar açılıyor.

YÖK yönetmeliği elbette sadece Fethullah Gülen okulları için çıkarılmış değil, yurtdışında, özellikle de Afrika ülkelerinde lise son sınıfın okunacağı çok ucuz okullar da var, isteyen oralara da gönderebilir, ama görünen o ki asıl amaç Fethullah Gülen okullarına ilgiyi artırmak. Ayrıca, yönetmelik yalnızca TC vatandaşı olanları da kapsamıyor. Yurtdışındaki liselerden mezun olanları kapsıyor: Tıpkı Suriyeli mültecilerin genç-yetişkin tüm fertlerinin hiçbir masraf yapmadan ve sınava girmeden üniversitelerdeki istedikleri bölüme yazılmaları gibi.

Lise eğitiminin ne denli yetkin olduğu elbette tartışılır, ama bu sınırlar içinde yaşayan ve üniversite sınavını kazanabilmek için servet harcayan aileler bir başka kaos yaratacaktır. Küçük bir hesaplamayla çocuklarını mutlaka bu okullardan birine göndermeye çalışacaklardır. Burada ikinci bir sorun çıkacak kuşkusuz: Bu kez Fethullah Gülen’in okullarına kabul edilecek öğrenciler ne gibi taahhütlere imza atacaklar?

Konu Fethullah Gülen okulları olmasa da çok vahim bir durumken, Fethullah Gülen’in kurduğu okullar tüm dünyada oldukça yaygın.

Zihninizi yormayacaksa, lise ve muadili okulları şöyle sıralayabiliriz:

ABD: 5 özel okul. Meksika: 1 okul. Fas: 4 okul.

Moritanya: 1 okul. Mali: 1 okul. Nijer: 1 okul.

Çad: 1 okul. Sudan: 2 okul. Etiyopya: 1 okul.

Senegal: 1 okul. Gambiya: 1 okul. Gine Bissau: 1 okul.

Gine: 1 okul. Burkina Faso: 1 okul. Gana: 1 okul.

Togo: 1 okul. Nijerya: 4 okul. Kamerun: 1 okul.

Orta Afrika Cumhuriyeti: 1 okul. Kongo: 1 okul.

Uganda: 1 okul. Kenya: 4 okul. Tanzanya: 1 okul.

Malavi: 1 okul. Mozambik: 1 okul. Madagaskar: 1 okul.

Güney Afrika: 4 okul. Okyanusya -Avustralya: 7 okul.

Endonezya: 4 okul. Filipinler: 4 okul.

Asya’da

Kazakistan: 29 okul. Tacikistan: 13 okul. Kırgızistan: 12 okul.

Türkmenistan: 20 okul. Özbekistan: 1 okul. Afganistan: 4 okul.

Pakistan: 6 okul. Hindistan: 3 okul. Nepal: 1 okul. Bangladeş: 4 okul.

Moğolistan: 4 okul. Japonya: 1 okul. Malezya: 1 okul. Vietnam: 1 okul.

Kamboçya: 2 okul. Burma: 2 okul. Tayland: 3 okul. Irak: 4 kolej.

Yemen: 1 okul. Rusya Federasyonu: 6 okul. Azerbaycan: 12 okul.

Gürcistan: 3 okul. Ukrayna: 2 okul. Moldova: 2 okul. Romanya: 4 okul.

Bulgaristan: 3 okul. Makedonya: 4 okul. Arnavutluk: 4 okul.

Bosna-Hersek: 2 okul. Almanya: 3 okul. Belçika: 1 okul. Finlandiya: 1 kolej.

Fethullah Gülen cemaatine bağlı okulların Yönetim Kurullarınca ilan edilen ücretler üzerinden kayıtlar yapılıyor. Ücret belirlemede o ülkedeki enflasyon oranları dikkate alınıyor. Ülkelerin koşullarına ve zenginliklerine göre fiyatlar az veya çok olabiliyor. En ucuz okullar Afrika ve Uzak Asya’da.

Mümtaz İDİL

Dünyalılar

 

Rastgele Haber

Ya Sosyalizm Ya Barbarlık

Savaşla barışın geleceğini belirleyen Dünya Ticaret Örgütü’dür ve barış denilen illüzyon bu dünya düzeninde sadece …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir