Home / Tarih / Tarihteki Ünlü Ayyaşlar

Tarihteki Ünlü Ayyaşlar

Ayyaş  Arapçadan gelme bir sıfat olup ‘İçkiye düşkün’ anlamında gelmektedir.

Kulağa kaba gelen bu tabir, antik çağdan başlamış günümüze kadar sanattan siyasete, bilimden spora kadar dünyanın kaderinde rol oynayan bir çok kişi için kullanılmış.

İşte en bilindik ‘Ünlü Ayyaşlar’

Büyük İskender: Dünyanın en büyük askeri stratejisti ve antik çağın yenilmez imparatoru  Büyük İskender’in biyografisini yazan ünlü tarihçi Prof. John Maxwell O’Brien, ‘Görünmez Düşman’ (Alexander the Great: The Invisible Enemy) adlı kitabında İskender’in içkiye olan düşkünlüğünden bahsediyor. Büyük çanaklarda şarap içen İskender’in ölümüne de bir çanak şarabın sebep olduğu iddia ediliyor. Kaynaklar, Büyük İskender’in şarabına karıştıralan kuvvetli bir  zehir nedeniyle ya da alkol zehirlenmesi ile 32 yaşında öldüğünü belirtiyor.

Vincent Van Gogh: Bugün dünyanın en pahalı resimlerini yapmış olan, Hollandalı efsane ressam Van Gogh, Abşent olarak bilinen ‘yeşil peri’ lakaplı alkol oranı yüksek bir içkiye bağımlıydı. Ruhsal sorunlar yaşayan ve hatta çıldırma noktasına gelen ünlü ressamın, alkol ile sakinleştiği belirtiliyor. Avrupa ülkelerinde yasaklanan Abşent, 1990’li yıllarda Van Gogh’un resminin yer aldığı şişelerde yeniden satılmaya başlandı.

Büzz Aldrin; 1969 yılında Apollo 11 ile aya ikinci kez inen astronot unvanını alan Aldrin, tam bir içki bağımlısıydı. Aya gitmeden iki gün önce içkiyi bırakan Aldrin, yeryüzüne dönünce içkiye yeniden başladı. Aldrin, uzun süre alkol tedavisi gördü.

Ernest Hemingway: Amerikan edebiyatının sembolü, yazar -gazeteci Hemingway, içkiliyken hatta kafası kıyakken yazdığı yazıları ile bilinir. Hemingway bu özelliğini eleştirenlere şu tavsiyede bulunmuş, “Sarhoş yazın, ayık düzenleyin”. Mohito adındaki  Küba kokteylini Amerika ve dünyada  üne kavuşturan ise Hemingway’in ta kendisidir.

George W. Bush: Amerika eski Başkanı George Bush, 1976 yılında alkollü araba kullanmaktan tutuklandı. 2000 yılında Amerika başkanlık seçimleri öncesinde patlak veren bu olay sonrası Bush, Yale Üniversitesi’nde okuduğu yıllarda içkiye bağımlı olduğunu itiraf etti. Bush, 2000 seçimlerinden Amerikan Başkanı olarak çıktı. Bush, alkolü bıraktığını söylese de elinden kadeh hiç eksik olmadı.

Winston Churchill. İngiltere Eski Başbakanı Churchill, içkiyi sadece sevmekle kalmadı, sabah kahvaltısı dahil bütün öğünlerinde su gibi kullandı. İçkiye düşkünlüğü konusunda kendisi ile ilgili şakalar yapmaktan çekinmeyen Churchill, “Ben alkolün benden aldığının daha fazlasını ben alkolden aldım” sözü ile alkolün hayatındaki önemini anlattı.

Diego Maradono: Futbol tarihinin gelmiş geçmiş en iyi futbolcularından biri olan Arjantinli futbolcu Maradona, alkol bağımlısı olduğunu kabul etti. Bir süre alkol ve uyuşturucu tedavisi gören Maradona, teknik direktör olarak yoluna devam ediyor.

Ted Keneddy : Amerika eski Başkanı  John F. Kennedy’nin en küçük kardeşi T. Kennedy’nin başkan olmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Alkollüyken  kullandığı arabanın  köprüden uçması ve yanındaki bir  kadının ölmesi, onun Amerika Başkanlığı yolunu tıkadı . Alkol tedavisi gören Kennedy, 2009 yılında hayatını kaybetti.

Müzik dünyasından Frank Sinatra, Ray Charles, Jimmy Hendrix, Jim Morrison… Rusya eski Devlet Başkanı Boris Yeltsin… Ünlü yazarlar Edgar Allen Poe, Stephen King ve daha kimler yok ki…

Üstelik bu saydıklarımın hepsinin alkol problemi tescillenmiş. Ne kendileri inkar etmiş ne de toplumdan saklama gereği duymuşlar. Yani ‘Ayyaş’ kelimesinin tam karşılığındaki isimler olmuşlar.

Mehveş Koçak

Dünyalılar

Rastgele Haber

Atalarımız savaşmıyor, sevişiyordu

Yeni DNA bulguları, 10 000 yıl önce karşılaşan çiftçilerle avcı ve toplayıcıların, nefretten ziyade bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir