Home / Çevre / Van Erciş’te 200 Bin Ağaç Kesiliyor!

Van Erciş’te 200 Bin Ağaç Kesiliyor!

 

Erciş’te İl AFAD tarafından Çatak Dibi (Zortul) köyünde yapılacak konutlar nedeniyle kesilecek olan yüz binlerce ağaç için çalışmalara başlandı. Çalışmaları engellemek için olay yerine gelen çok sayıda yurttaş, askerler tarafından engellenirken, köylüler ağaçların kesilmesini gözyaşları içinde izlemek zorunda kaldı. Deprem sonrası yapılacak konutlar için binlerce ağacın kesileceği daha önce duyurulmuştu. Hemen ardından başlatılan çalışmalara köylülerin tepki göstermesi üzerine bir ay ara verildiği duyurusu yapılmıştı. Konu ile ilgili yapımı üstlenen müteahhit firmanın, köylülerin ekili arazileri olduğu ve bu ekinlerin biçilmesi için zaman verdiği belirtilse de köylülerin tedirginliği devam ediyordu.

Ancak Van’ın Erciş ilçesine bağlı Çatak Dibi (Zortul) köyü sakinleri güne kötü bir haber ile uyandı. Askerler eşliğinde köye gelen İl AFAD tarafından ihale edildiği belirtilen müteahhit firmanın elemanları, 200 bin ağacın kesilmesi için hazırlıklar yaparken, köylüler ise yaşanan durumu gözyaşları içinde izlemek zorunda kaldı. Askerler doğa katliamının gerçekleşeceği alanda nöbet tuttu.

“Gezi dünya gündeminde, ama burası”

Taksim Gezi Parkı’nda kesilen ağaçların bütün dünyanın gündeminde olduğunu belirten Ayşe İnci, “Ben bu bahçeyi bu ağaçları bu hale getirmek için kollarımla teneke teneke su taşıdım. Bu ağaçlar benim yaşamım halinde. Neden katlediyorlar, hayatımı neden elimden alıyorlar” diyerek, sitemde bulundu. Yaşananları gözyaşları içerisinde izleyen İnci’nin, zorlukla ayakta durduğu görüldü. Ağaçların hiç kimseye karşı suç işlemediğini ifade eden İnci, “Sizi Allah’a havale ediyorum, diyecek sözüm yok” dedi. Ramazan İnci ise, yaşananlara halen anlam veremediğini ifade ederek, “Bizler yıllardır bu arazinin vergisini veriyoruz. Madem bu emeklerimizi katledeceklerdi neden devlet burayı ekmemiz için bize verdi. Devlet neden bize bu haksızlığı yapıyor” diye belirtti.

Sivil toplum örgütlerine tepki! 

Yaşanan durumu defalarca sivil toplum örgütleri ve çevrecilere aktardıklarını ifade eden Mehmet İnci, “Van’da bulunan sivil toplum örgütlerinden yardım talep ettik; fakat hiç biri sesimizi duymadı. Bize ‘Van dışında bir yer. Biz oraya gelemeyiz’ yanıtı verdiler. Burası neresi olursa olsun sonuçta bir doğa katliamı söz konusu. Neden duyarsız kalınıyor, anlayamadım” dedi.

200 bin ağaç katledilecek!

Konutların yapılacağı alanın 110 bin metrekarelik bir alan olduğu ve burada 200 bine yakın ağacın olduğunu ifade eden Mahmut İnci adlı yurttaş, orada hazırda bulunan yetkililere seslenerek, “Hepinizin bu doğaya ihtiyacı var. Hepiniz evinize gittiğinizde çocuklarınız sizden meyve istiyor. Siz bu doğayı katlederseniz yarın çocuklarınıza ya da geleceğinize meyveleri nereden getireceksiniz” dedi. İnci, “Ev her yerde yapılır. Bir çadırda dahil yaşanılır, fakat yüz yıllardır verilen bu emekler bir anda yapılamaz. Bir anda bu kadar ağaç yetiştirilemez. Doğamızın katledilmesine izin vermeyeceğim. Canımı ortaya koyarım, fakat burada bir ağaç bile kestirmem” diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen İnci, “Batıda biri orman yaktığı zaman bütün dünya ayağa kalkıyor ve bir sürü insanın tutuklanarak cezaevlerine gönderildiğini biliyor. Peki burada neden 200 bine yakın ağacın katledilmesine göz yumuyorsun. Bizim batıdaki insanlar kadar yaşamaya hakkımız yok mu?” diye sordu. Taksim’de kesilen birkaç ağaç için binlerce kişinin Taksim’e akın ettiğini vurgulayan İnci, sivil toplum örgütlerine seslenerek, “Sizlerden yardım istiyoruz neden sessizsiniz. Burada bizi yalnız mı bırakacaksınız?” diyerek, yardım talebinde bulundu.
www.dunyalilar.org

Rastgele Haber

EĞİTİM MÜFREDATINDA EVRİMSEL BİYOLOJİ

Evrimsel biyoloji hem kendi başına hem de başka konuların parçası olarak örnek olarak İngiltere, ABD, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir