Home / Başka Dünya / Wall Street’i İşgal Et!

Wall Street’i İşgal Et!

Occupy Wall Street, yani  “Wall Street’i işgal et!” hareketi dünya genelinde 2008-2012 Küresel Ekonomik Kriz nedeniyle başlayan toplumsal ve küresel protesto hareketidir.

occupy_wall_streetProtestolar ilk başlarda, ABD’de başlamış, önce Avrupa’ya sonra tüm dünyaya yayılmıştır. Kapitalizm, büyük şirketler ve hükümetler protestoların odağı olmuştur. İşsizlik, adaletsiz yaşam, savaş ve post-modern sömürgecilik neden olarak gösterilmiştir. Öğrencilerin, emeklilerin ve toplumun her kesiminden grupların da desteklediği bu hareket örgütsüz, tamamen tesadüf gelişmeler sonucu olmuştur. “Dünyayı değiştirmek, yeni bir hayat kurmak” göstericilerin yoğun söylemlerinden biridir.
Bu hareket şu an devam etmemekle birlikte dünyayı değiştirme ve dünyayı daha iyi bir yer yapma isteği güncelliğini koruyor. Occupy Wall Street hareketinin fikir babası Charles Eisenstein Kutsal Ekonomi kitabının bir bölümünde dünyamızı uzaylılara satmamız durumunda elde edeceğimiz kazancı hesaplıyor. Kıt kaynaklarla sonsuz ihtiyaçların karşılanamadığını, bu işten karlı çıkamadığımızı baştan söylemek isteriz.

Dünya Başkanı olduğunuzu ve uzaylılardan aşağıdaki teklifi aldığınızı düşünün: “Yüce Lider, sürdürülebilir gayrisafi dünya hasılası ( GSDH) yılda 10 trilyon dolardır. Size bir teklifte bulunmak istiyoruz: tüm dünyaya 600 trilyon dolar veriyoruz. Evet, tüm kaynaklarını çıkarmayı, üst toprağı yok etmeyi, okyanusları zehirlemeyi, ormanları çöle dönüştürmeyi, ve dünyayı bir radyoaktif atık çöplüğü olarak kullanmayı planlıyoruz. Ama bir düşünün, 600 trilyon dolar! Hepiniz zengin olacaksınız!” Elbette hayır dersiniz, ama günümüzde kolektif olarak temelde evet diyoruz. Uzaylıların planını sonuna dek uyguluyor, önümüzdeki on yılda belki 600 trilyon dolar kazanıyoruz ( şu andaki GSDH’sı yılda 60 trilyon dolar). Her gün yapılan milyonlarca küçük seçimle yerküreyi nakde çeviriyoruz.

“Sürdürülebilirlik” o kadar uzun zamandır moda bir sözcük ki, neredeyse klişeye dönüştü. Yine de herkesin onaylamasına karşın sürdürülebilirlik, kar karşısındaki savaşı kaybediyor. Ormanlar ölüyor, göller kuruyor, çöller genişliyor ve yağmur ormanları tümden kesime yenik düşüyor. Çevrecilerin kırk yıldır ellerinden geleni yapmalarına rağmen, hızın düştüğü bile söylenemez. Her adımda, kendi uzun vadeli sağkalımı pahasına bile olsa çaresizce kısa vadeli kar peşinde koşan paranın gücüyle savaşmak zorundalar. Lenin’in biraz farklı bir bağlamda yazdığı gibi, ” Onları asacağımız ipi bize kapitalistler satacak“.

Sermayenin miyopluğu derin bir düzeyde, gelecekteki nakit akışlarının iskontosunu gerektiren faizden kaynaklanır.

Faiz oranları sıfırın altına indiğinde tam aksi düşünüş egemen olacak . Bir kez daha Dünya Başkanı olduğunuzu hayal edin. Şimdi uzaylıların teklifi o kadar çekici görünmeyecek. Aslına bakılırsa eksi faizle yerküreyi nakde çevirmeye hiçbir miktarda para yetmeyecek, çünkü gelecekteki değeri zamanla katlanarak artıyor. Uzaylılara, “Yerküreyi hiçbir fiyat karşılığında satmıyoruz,” diyeceksiniz.
Günümüzde ekonomi, uygarlığın ve yaşamın kendisinin ekolojik tabanına bir fiyat biçmekte ısrar ederken söylememiz gereken bu değil mi? Sonsuz değere sahip şeylerin sonlu miktarda parayla değiş tokuş edilmesi karşısında bugün de söylememiz gereken bu değil mi?

Charles Eisenstein ile Kutsal Ekonomi üzerine hazırlanmış olan videoyu izleyebilirsiniz.

Seyhan Başkaya

Dünyalılar (www.dunyalilar.org)

Rastgele Haber

Aygül Erce – Benim Sana Verecek Bir Oğlum Yok Paşa

“sen bilmezsin paşa ne çilelerle büyüttüm bu oğlanı istersen sor annene anlatsın sana, iyice dinle …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir