Anasayfa / Genel / Yumurta Teorisi – Ernest Dichter

Yumurta Teorisi – Ernest Dichter

Hayatınızı kolaylaştıran hazır kek karışımlarını kullanır mısınız? Hani bir yumurta, biraz da su eklediklerimizden bahsediyorum…O zaman siz de Ernest Dichter’in tuzağına düştünüz…

Hikayesi şöyle:

1950’lerin başlarında, psikanalistlerin düşünceleri Amerikan yaşamının merkezine yerleşmişti. Psikanalizin yükselişiyle beraber psikanalistler büyük şirketlerde yer almaya başlamışlardı. Şirketlerin amacı örnek tüketici yaratmak için onların yöntemlerini kullanmaktı. Bu iş için bir grup psikanalist başlarında Ernest Dichter ile New York’un kuzeyinde eski bir malikânede Motivasyon Araştırma Enstitüsü’nü kurdu.

Motivasyon Araştırma Enstitüsünde, insanların neden belli bir şekilde davrandıklarını, neden belli bir ürünü aldıkları, reklamlara verdikleri tepkiler araştırılıyordu. Dichter, Amerikan tüketicisinin “gizli benliği” denilen şeyi açığa çıkarmanın yollarını bulmak istiyordu.

Dichter’in yükselişi, Betty Crocker Foods için yaptığı bir grup çalışmasıyla oldu.

1950’lerin başında birçok yiyecek firması gibi, onlar da yepyeni tüketime hazır ürünler icat etmişti. Fakat piyasa araştırması sırasında tüketiciler bu fikri beğenmelerine rağmen, ürünleri satın almıyorlardı. En büyük sorun, Betty Crocker kek karışımındaydı. Dichter, ev kadınlarının kek hakkında serbest yorum yaptığı bir dizi grup çalışması gerçekleştirdi. Vardığı sonuca göre, kolaylık ve rahatlık olarak pazarlanan kek imajı hakkında bilinçdışı bir suçluluk duyuyorlardı. Yani anlamıştı ki, ev kadınlarının hissettiği suçluluk, ürünün tüketilmesine bir engel teşkil ediyordu.

Dicther kek karışımının satılmasının önündeki engeli kaldırmak için, firmasının kek paketin üzerine şunu yazdırdı: Karışıma bir yumurta eklemeli.“Böylece bilinçdışı bir simge olarak, ev kadını kendi yumurtalarını kocasına hediye ettiğini hissedecek, suçluluk duygusu azalacaktır” diyordu arkadaşlarına.

Bu fikir daha sonra “yumurta teorisi” olarak tanınmaya başlandı. Ve sadece tarife bir yumurta ekleyerek; ev kadınlarına kek yapımında kendilerini daha çok katılımcı hissettiren karışımının satışlarında patlama yaşandı.

Dichter’in bu başarısından sonra, şirketler ve reklam ajansları psikanalistleri işe almak için yarışa girdi. Derin adamlar olarak tanındılar. Ürünleri, insanların gizli arzularıyla eşleştirerek, şirketlere milyonlarca dolar kazandırma sözü verdiler ve başardılar. Dichter’in kendisi de tabii ki bir milyoner oldu.

Derleyen: Sibel Çağlar

Dünyalılar

Rastgele Haber

kaos_teorisi_tüketim

İnsan Olana Yer Var mı?

İnsan Olana Yer Var mı? Buradasın işte, gerçeğin içinde, bataklığın ortasında, avlayanla avlananların vahşi ormanında. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir