Eğitim

33 Yıllık Gecikmeyle Kitap İadesi

Yaz tatili ertesinde, Michigan’daki katolik bir okul olan Academy of the Sacred Heart’a dönen öğretmenler, kendilerine, öğrencileri üzerindeki olumlu etkilerini hatırlatan hoş bir sürprizle karşılaştı.

kitapicsayfa

Tam yedi bin kilometre uzaktan gönderilen bir paketin içinde, Leonard Unger’ın T.S. Eliot isimli ince ve eski bir kitabı vardı. İlk başta bu kitabın, okul kütüphanesine bağışlanan nadir bir eser olduğunu düşünen okul yöneticileri ve öğretmenler, pakete iliştirilmiş elyazması notu bulduktan sonra işin aslını kavradı. Notta şunlar yazıyordu: “Academy of Sacred Heart’tan 1980 yılında mezun oldum. Şu anda Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai’de yaşıyorum. Eşyalarımı köklü bir şekilde düzenlemeye giriştiğimde ilişikteki kitabı buldum. Lütfen otuz üç yıllık gecikmemi mazur görün! Size ve harika eğitim kurumu ASH’ye en iyi dileklerimle. Cyntha Gonzalez.”

The Huffington Post’a konuşan okul müdürü Agostino Visocchi, bu durumu şu sözlere ifade etti: “Seksen mezunu bir öğrenci bize T.S. Eliot’la ilgili bir kitabı geri gönderiyor demek! Mezunlarımızın, doğru şeyi yapmayı hâlâ önemsediğini bilmek bizim için çok güzel bir duygu. Paketi aldığımız an bir harikaydı. Tam güne başlarken kalbinizi ısıtacak bir an.”

Gonzalez’in şu anda Dubai’de halkla ilişkiler koçu olarak çalışırken bir yandan da yazarlık yaptığını belirten Visocchi, 80’den sonra kütüphane sistemi tekrar tekrar yenilenip güncellendiği için iade edilen kitabın da yeni bir katalog numarasıyla raflarda yerini alacağını söyledi.

Bir kitabın kütüphaneye otuz üç yıl sonra iade edilmesi alışılmadık bir durum olsa da, bundan daha uzun süre geciktirilmiş kitaplar da yok değil. Geçtiğimiz ay Ohio Kütüphanesi, hem kırk bir yıl gecikmeli olarak The Real Book About Snakes isimli kitabı, hem de kitabın gecikme ücreti olan 299,30 doları almıştı. Paketle birlikte gönderilen notta ise, “Kitabı bu kadar uzun süre tuttuğum için çok üzgünüm ama ben gerçekten de çok yavaş okurum!” yazıyordu.

Kaynak : www.notosoloji.com 

Dünyalılar

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu