ABD’nin Tüm Dünyaya Yayılmış Kirli Savaşı

ABD kongresi Yemen’deki ABD ordusunun yürüttüğü savaş hakkında bir soruşturma yürütüyor. Kongrede bir konuşma yapan Farea Al-Muslimi, “daha geçen hafta insansız hava araçlarının düzenlediği bir saldırı bir köyü ciddi bir şekilde tahrip etti. Bu iha’lar Yemen halkı üzerinde müthiş bir korku ve baskı oluşturuyor, sivil kayıplara sebebiyet veriyor” diyor. Ve ekliyor “Böylece normalde El Kaide ile pek ilgilenmeyen Yemen köylüleri bir gece içinde ABD’den nefret eder duruma geliyorlar”

Georgetown University Hukuk fakültesinden Rosa Brooks, ABD’nin hiç bir delil göstermeden üstelik sivilleri bu iha programları sonucunda öldürmesinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu söylemiş.

Acaba ABD kongresi kendi kendini mi rahatlatmaya çalışıyor, bu kadar bariz bir durum için hukuk profesörlerini, aktivistleri çağırıp dinlemeye ne gerek var?

ABD sadece Yemen’de, Pakistan’da değil istediği her yerde ihalar (insansız hava aracı) aracılığı ile savaş yürütebiliyor artık. ABD’nin dış siyaseti açısından, Kirli Savaşlar :

“Tüm dünya bir savaş alanı”

ABD’li iki yapımcı Rick Rowley ve Jeremy Scahill’ın yeni filmi “Dirty Wars: The World Is a Battlefield” belki de her şeyi özetliyor Filmin yapımcılarından Jeremy Scahill’in aynı adla bir kitabı da mevcut.

Filmin fragmanı burada:

Kaynak:Harici Haber

www.dunyalilar.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir