Ağlarsa Anam Ağlar Gerisi Yalan Ağlar

Söz konusu vatansa gerisi teferruattır diyenlerin devleti, katil devlet…

12 Eylül ve sonrasını hatırlamaya devam edelim, aşağıda adı geçen Mehmet Ağar, tam da bildiğiniz Mehmet Ağar. Demirel’in Cumhurbaşkanı ve Çiller’in başbakan olduğu dönemde ortaya çıkan faili meçhullerin direkt sorumlusu olarak görülüyor. Yazıdan da anlaşılacağı üzere bu durum Mehmet Ağar için yeni bir şey değilmiş.

İçişleri bakanlığı yapan bu şahıs bir dönem Demokrat Partinin de başkanı olmuş ve son genel seçimlerin hemen öncesinde Tayyip Erdoğan’la girdiği son dakikada bir pazarlıkla seçimden çekilmişti. Peki bu çekilme karşılığında başbakandan aldığı şey neydi? Pisliklerinin ve vahşi cinayetlerinin üzerinin örtülmesi olabilir mi?

Süleyman Cihan’ın faillerinin başında gelen Mehmet Ağar, diğer darbeciler ve katiller gibi 12 Eylül yargılamalarına eklenmemeye devam ediyor.

Süleyman Cihan’ın kardeşi Ahmet Cihan Süleyman’ı anlatıyor:

“Öğretmen Süleyman Cihan, 29 Temmuz 1981’de gözaltına alındı. Başında Mehmet Ağar’ın olduğu 2. Şube’de sorgulanan Cihan, iddiaya göre işkence gördü. Son görenler, ‘koridorda banka bağlandığını, et yığını halinde olduğunu, iniltiler dışında ses gelmediğini’ söylüyordu. Polise göre Cihan, 30 Temmuz 1981 gecesi örgüt evi olduğu iddia edilen Kadıköy’deki İpek Apartmanı’na getirildi. Tutanağa bakılırsa “Kelepçeli sanık, ani hareketle pencereden kendisini atmış” ve ölmüştü. Üç saat sonra aynı polisler Bostancı Polis Karakolu’na gidip ‘bir şahsın kendisini attığını’ söyledi. Cesedin Cihan’a ait olduğu bilindiği halde ‘kimliği belirsiz kişi’ olarak kayda geçirildi. Otopside, “Dirsekler ve ayak bileklerinde kızarıklık, peniste kuru yanık” saptandı.

Mehmet Ağar, 31 Temmuz 1981’de savcılığa, cesedin 31 yaşındaki Süleyman Cihan’a ait olduğunu bildirdi. Savcılık da Sıkıyönetim’e, ‘kendini yere atmak suretiyle öldüğü tespit edilen Süleyman Cihan olduğu’ bilgisini verdi. Kimliği bilindiği halde, bu yazışmalardan bir hafta sonra kayda ‘meçhul ceset’ diye geçirilip Kasımpaşa Kimsesizler Mezarlığı’na gömüldü.

Deniz KARTAL

Dünyalılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir