Bu da Amerikan kutuplaşması!

Geçtiğimiz hafta Türkiye’deki siyasi ve hayat tarzı kutuplaşmasını ele almıştık. Bu kez Amerika’daki kutuplaşmayı mercek altına aldık ve ortaya ilginç bir tablo çıktı. Çeşitli ulusal ölçekte yapılan araştırmalara göre Amerika’da 2008 seçimlerinden sonra Demokratlarla Cumhuriyetçiler arasındaki ideolojik bölünme tarihin en yüksek seviyesine erişti. En önemli bulgu da ikamet edilen bölgelerin Demokrat – Cumhuriyetçi ayrımına göre homojenleşmesi. Bir başka deyişle farklı düşünceden olanlar, kendi düşüncelerinin hakim olduğu mahallelere taşınıyor.

AMERİKA KIRIMIZI VE MAVİ RENKLERE AYRILIYOR

Mahalleler bile Cumhuriyetçiler’in parlak kırmızı veya Demokrat’ın mavi renklerine göre homojenleşiyor. Örneğin Obama’nın “Yes We Can” sloganını duvarlara, tabelalarda görüyorsanız Demokratlar’ın bölgesinde olduğunu  anlıyorsunuz.

Pasicific Standart adlı araştırmaya göre de çoğunluk bu ayrışmadan dolayı kendilerini oldukça mutlu hissediyor.

Virginia Üniversitesi’nden araştırmacılara göre de insanlar kendi değerlerinin yaşadıkları ortamla uyum sağlamasından hoşlanıyor, bu durumda kendilerini daha iyi hissediyor ve  kendilerine saygıları artıyor. Korku veya tenkit dolu sözlerden uzak kalmaları bu ortamla daha güçlü kişisel ilişkiler geliştirebilmelerini sağlıyor.

ULUSAL ÇIKARLARLA ÇELİŞİYOR

Virginia Üniveristesi tarafından yapılan ve Journal of Experimental Social Psychology adlı dergide yayınlanan bilimsel araştırma da, siyasi görüşler, mevcut zip kodları ve ikamet yerlerinde ne kadar süre yaşanıldığı gibi üç kriter üzerinden bilgiyi içeren 1 milyon kişilik muazzam bir datayı ele alarak büyük gürültü kopardı

Araştırmacılar, taraflı seçmenlerin karşıt düşüncenin egemen olduğu mahallerde yaşıyorlarsa, bir süre sonra rahat edemeyip kendi düşüncelerine uygun bir zip koduna sahip mahallelere taşındığını belirtiyor. Kendilerini liberal ya da muhafazakar olarak adlandıranlar siyasi düşünce olarak yaşadıkları ortamda bir uyumsuzluk varsa hızla taşınmayı tercih ederken ılımlılarda taşınma eğilimi görülmüyor.

Bir başka araştırma şirketi Pew’e göre kendi düşüncelerine uygun mahallelere taşınanların aidiyet duygusu yükseliyor.

KONGRE ÜYELERİNE DE YANSIYOR

Diğer yandan Kongre üyelerinin yasa tasarılarını onaylama oranı sadece yüzde 8’lerde. Bu oran da son 39 yılın en düşük oranı. Araştırmacılar Kongre üyelerinin de tamamen  seçmenlerin görüşüne göre oy verdiğini gösteriyor.  İdeolojik ayrım büyüdükçe son göçmen tasarısında görüldüğü gibi Konge üyeleri de giderek daha az tavizkar oluyor.

KUTUPLAŞMA BUSH’LA BAŞLADI, OBAMA İLE ZİRVE YAPTI

Pew Research Center 1987 ile 2012 arasındaki sosyal değerleri inceldiği araştırmada 20 yıl önce Demokratlarla Cumhuriyetçiler eşit derecede çevre sorunlarını önemli bulurken, şimdi iki partinin bu konudaki görüşleri arasında derin bir ayrım yaşanıyor. Göçmenlikten hükümetin topluma müdahalesine her sosyal konuya bakışta aradaki ayrım büyüyor. Araştırmalar muhafazakarların giderek daha muhafazakar liberallerin de giderek daha liberal olduğunu gösteriyor.  Bu yüzden her iki kesim de kendilerini daha rahat hissedecekleri bölgelere taşınıyor.

ASIL NEDEN DEĞİŞEN DEMOGRAFİK YAPI

Yerleşim bölgeleri nezdinde yaşanan kutuplaşmanın asıl nedeni ise son yıllarda Amerikan demografik yapısında gözlenen değişim. Başta Latinler olmak üzere yoksullar, siyahlar ve Asyalılar’ın  beyazlara göre paylarını artırması kutuplaşmanın ana nedeni. Örneğin, 2010 yılında toplam nüfus içinde yüzde 16 olan Hispaniklerin payı 2020’de yüzde 20’ye yükselecek. Bu kesime 2010 itibarıyla nüfusun yüzde 12’sini teşkil eden Afro Amerikanlar , yüzde 5’lik Asyalılar da eklendiğinde, ağırlıklı Demokrat olan bir blok ortaya çıkıyor. Yüzde 64’lük paya sahip beyazların içindeki Demokrat liberallari de çıkardığınızda, toplum “eski Amerika”yı savunan zengin ve orta sınıf beyaz Amerika ile çok renkli, yoksul ve liberallerden oluşan iki cephede homojenleşiyor.

Dünyalılar

Yazarın ‘Türkiye Kutuplara Ayrılıyor’ yazısı için aşağıdaki linki ziyaret ediniz

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir