Anne Frank “Günümüz için bir tarih”

“Dünyanın nasıl yavaş yavaş bir çöle dönüştüğünü görüyorum, bizi öldürecek olan, yaklaşan gök gürültüsünü duyuyorum, milyonlarca insanın acısını hissediyorum ve yine de gökyüzüne baktığımda bütün bunların iyi bir şekilde sonuçlanacağını, bu zulmün sonlanacağını, huzur ve barışın dünya düzenine geri geleceğini düşünüyorum.”Netherlands Anne FrankSivil ve Ekolojik Haklar Derneği (SEHAK) ve Amsterdam merkezli Anne Frank House’un ortak çalışmasıyla yürütülen bir proje çalışması çerçevesinde, Anne Frank sergisi Beyoğlu/Galatasaray’da bulunan Cezayir toplantı salonunda meraklılarıyla buluşuyor.

“... Bir gün bir gazeteci ya da yazar olabilecek miyim? Umarım… Bunu o kadar çok isterim ki, çünkü yazarak her şeyi kaydedebilirim; düşüncelerimi, ideallerimi ve hayallerimi…

diyor Anne Frank günlüğünde. Hayattayken bunu başaramasa da ölümünün ardından, babasının, Anne’nin tuttuğu günlüğü kitap haline getirmesiyle bu hayali gerçeğe dönüşüyor. Dünyada 30 milyondan fazla satılmış olan bu kitap, Anne Frank’ın gözünden, Nazi hükümeti karşısında Yahudilerin çektiği acıları resmetmemizi olanaklı kılıyor. Ailesiyle birlikte Amsterdam’da bir çatı katında 2 yıl boyunca Alman Nazi hükümetinden  saklanmayı başaran Anne Frank, bu süre içinde, genç yaşına rağmen, derin düşünsel paylaşımlarıyla günümüze de ışık tutuyor.

Anne-Frank_

İşte günlükten bir kesit daha:

“ Bu zamanların zorluğu bu: idealler, hayaller, iyi beklentiler henüz gerçekleşmiyorlar ve ya acımasız gerçekle karşılaşıyorlar ve tamamen yok oluyorlar. Bütün beklentilerimden vazgeçmemiş olmam büyük bir mucize, çünkü bunlar saçma ve olanaksız gibi görünüyor. Olan her şeye rağmen insanların aslında içten iyi olduklarına inandığımdan yine de onlara tutunuyorum. Benim için bir kere her şeyi ölüm, sefalet ve kafa karışıklığı temelinde değerlendirmem imkansız. Dünyanın nasıl yavaş yavaş bir çöle dönüştüğünü görüyorum, bizi öldürecek olan, yaklaşan gök gürültüsünü duyuyorum, milyonlarca insanın acısını hissediyorum ve yine de gökyüzüne baktığımda bütün bunların iyi bir şekilde sonuçlanacağını, bu zulmün sonlanacağını, huzur ve barışın dünya düzenine geri geleceğini düşünüyorum. 

Bu ve çok daha fazla fotoğraf, belge ve alıntıya tanıklık edebileceğiniz sergi 27 Mart’a kadar Cezayir’de.

Etkinliğin Facebook Sayfası: https://www.facebook.com/events/1695377010745040/

Melike Yılmazel

Dünyalılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir