Atanamayan Öğretmenlere İlginç Çözüm

Hükümet, geçtiğimiz aylarda “Teknik Öğretmenler için Mühendislik Tamamlama Programı” giriş sınavı yapıp teknik lise mezunu öğretmenlere tamamlama programı ile mühendis olma yolunu açmıştı. Yapılan tüm protestolara rağmen bu sınav yapıldı ve sonuçları açıklandı.

Teknik öğretmenlere mühendislik yoluna karşı eylem

Atanamayan öğretmen sayısını azalatmak için şimdi de yeni bir uygulamaya başlanacak.

Vergi Denetim Kurulu yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, ataması gerçekleşmeyen öğretmenler Maliye Müfettişi olabilecek. Yeni yönetmeliğe göre, müfettiş olabilmek için aranan şartlar da değişti. Fen ve edebiyat fakültelerinin matematik, istatistik, fizik, kimya, biyoloji, fen bilimleri ile fen ve teknoloji bölümlerinden mezun olanlar artık vergi müfettişi olabilecek.

Yeni yönetmelikte değişiklikler bunlarla sınırlı değil. Sınav kurulunda yer alan vergi müfettişlerinin ”en az 8 yıl” görev yapmış olmaları şartı da yürürlükten kaldırıldı. Bundan böyle vergi müfettişliğiyle ilgili sınavın yazılı kısmı, ÖSYM’ye yaptırılacak. Vergi müfettişliği için uygulanan “1 kez sınava girme” hakkı da ortadan kalkıyor. Yeni düzenlemede, adaylara sınava 2’inci kez girme hakkı doğuyor. Sözlü sınavın, yazılı sınav konularından yapılması şartıda yeni düzenlemede yer almıyor.

Vergi Denetim Kurulu Eylül ayında 2 sınav yapacak. 7 Eylül’de ki sınav, siyasal, iktisat ve işletme mezunları için olacak. Vergi müfettişi olmak isteyen eğitim, fen ve edebiyat fakültesi mezunlarıysa, 28 Eylül’de sınava girecek.

www.dunyalilar.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir