Avrupa’nın eski sömürgesi yeni çöplüğü Afrika

Avrupa Birliği’nin elektronik eşya çöplüğü Afrika. Bunu yaparken yardım ediyoruz adı altında, tırlar ile binlerce ton atık gönderiyorlar.

afrika, çöplük

O zavallı insanların zaten yaşam ortalaması 40 yıl. Bu atıkları, kabloları yakarak, pilastiğinden arındırıp Çin’e metal olarak 3 kuruşa satıp geçiniyorlar. Hem onlar hem de doğa bu zehirli dumandan erken ölüyor.

Papa som altından yapılmış tahtında, Afrikalılar ölmesinler diye dua ediyor.
Her yardım sözü duyduğumuzda neden bir çıkar ilişkisi, neden bir rant aklımıza gelir oldu? Sözüm, ülkesini ve halkını satan Afrika ülkelerinin yöneticilerine aynı zamanda. İki dilim kolay ekmek için dilenmeniz ve bu şekilde ülkenizi çöplük olarak kullandırmanıza gerek yok. Kafayı çalıştırın, kaynaklarınızı değerlendirin!
Soğutucular ve bilgisayar ekranlarının atıklarından yayılan toksinler insanların yanı sıra hava ve su kalitesi için derin bir risk teşkil ediyor. E-atıklar ciddi oranda kurşun, civa ve endokrin bozucu maddeler içeriyor.

BM verilerine göre, 2009 yılında AB’den Batı Afrika’ya 220 bin tondan fazla elektrikli ve elektronik eşya atığı sevk edildi.
Sadece Gana’da “ikinci el ürün” ithalatının yüzde 30’u tamamen çöp. BM raporuna göre ülkeye elektrikli ve elektronik eşya atıkları taşıyan konteynerlerin yüzde 85’i Avrupa’dan ve yüzde 4’ü ise Asya’dan geliyor.

İnanç Kaya Kızılkaya

Dünyalılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir