Bay Yengeç Patroncuklar

Uzun süredir şu iş hayatı denilen modern zaman köleliğinin içinde çırpınan birisi olarak oldukça fazla tecrübe edindim. Holdingler, bankalar, patron şirketleri vesaire. Hepsinin de kendine göre şu beyaz yaka denilen zamane kölelerini mutsuz etme yöntemleri var. Şimdiki konum, kanunları hiçe sayan, çalışanını sömüren patron şirketleri.Ben bu patronlara Bay Yengeç diyorum. Hani şu Sünger Bob Kare Pantolon’daki açgözlü patron var ya, o işte. Kısaca anlatırsak, Bay Yengeç sadece parayı düşünen, bayıldığında bile para kokusuyla ayılan, çalışanlarına ek ücret ödemeden fazlasıyla çalıştıran, katı kuralları olan paragöz cimrinin tekidir.Şimdi gelelim bizim Bay Yengeçlere. Kısaca analiz edersek bir çoğu atılım yapan bir ülke olmanın avantajlarını biraz zeka, biraz para, biraz da öncü olmanın itme gücüyle birleştirerek hasbel kader küçük çaplı firmalarını kurmuşlardır. Bu insanlar üç kuruşun hesabını yaparlar sürekli. Neden tuvalet kağıdı çok sık bitiyordan, öğlen çıkarken bilgisayarlarınızı kapatına, kışın ofisi yeteri kadar ısıtmamaktan, 2 bardak çayı çok görene kadar bin çeşidi var bunların. Bu insanlar binlerce liralık projelere gönderdiği yetişmiş elemanlarını uçakla göndermeye erinip, 10 saatlik yola otobüsle gitmesini ve ertesi günü de mesai saatinde masa başında olmasını beklerler.

Mesai saatlerine gelince, nedense ağız birliği etmiş gibi haftalık maksimum 45 saat çalışma kuralını bilmezden gelirler ve 50 saatlere kadar çalıştırırlar. Ve bunu iş olmasa da düzenli mesai haline sokarak, bu benim hükümdarlığım, beğenmezsen gidersin diyerek kanunları hiçe sayarlar. Kimisi resmi tatil filan dinlemeyecek kadar arsız ve terbiyesizdir.

Verdikleri maaşlar için gerçek değerinden SGK pirimi ödemez ve zaten bir kısmı da SGK bile yapmaz. Kimisi oğlunu-kızını İngiltere’de okuturken, yüzbin liralık arabalara binerken, çalışanının üç kuruş maaşını altı ay ödemez. Ama maaşını ödemediği adama köpeğinin boklarını temizletir.

Bu patronların bir kısmı, ya karısından bezmiştir, ya da bekardır, kendini işte var eder. Sosyal hayatları yoktur genelde. Ondan dolayı hep iş yerinde olmak isterler ve çalışanlarını da sadist bir şekilde fazla fazla işte tutarak tatmin yaşarlar. Erkek egemen toplumda yaşadığımız için kadın patronlardan fazla bahsedemeyeceğim. Bilmezler ki bu Bay Yengeçler, çalışanları cumartesi işe gelmezse milyonlar kaybetmeyecekler ama iş yerine ayda 4 günlük elektrik-su-yemek-telefon faturası eksik gelecek ve çalışan da ruhen dinlendiği için daha verimli olacaklar.

Bilemezler zira kendilerinin de vizyonu o kadardır. Yaşamak için çalışmazlar. Çalışmak için yaşarlar. Ta ki, ciddi bir sağlık sorunu yaşayıp hanyayı konyayı anladıkları güne kadar. O zaman belki çark ederler ama sağlık elden gitmiştir. Aman banane giderse gitsin zira sonuna kadar hak etmişlerdir. Hepsi beter olsun. Ama bu arada olan paraya muhtaç çalışanlarına olmuştur. Kimi iki yaşındakı bebeğinin bir cumartesı günü gerçekleşen ilk adımını görememiş, bir diğeri yeni eşiyle yıllarca bir hafta sonu kafasını dinleyememiştir.

Sonra bu insanlar saygı bekler. Ne saygısı, çalışanları onlara diş biler. Ama işe ihtiyaçları olduğu için sadece köprüyü geçerken ayıya dayı derler. Yüzüne gülüp arkalarından küfür ederler. Bence dibine kadar da hak ederler.

Bu insanlar ne kadar iyi insanlar olarak bilinse de toplumda, bence sırf kendi zaafları ve hırsı için çalışanlarını ofiste fazladan tutanlar kötü insanlardır. Bu da modern çağın başka türlü bir karanlığıdır. İnsanın enerjisini, hayat sevincini, sömüren vampir gibilerdir bu Bay Yengeçler.

Şu da ilginç bir saptamadır ki bu Bay Yengeçler’e mutlaka üç-beş Süger Bob ve Squidward düşer. Sünger Bob’lar ağır iş koşullarına ve aldıkları az paraya rağmen mutludurlar. Zira potansiyellerinin farkında değillerdir. Patronlarına karşı bir “allah razı olsun” tutumu içindedirler ve bu sömürüye izin verirler. O yüzden bu Sünger Bob’lar da akıllanmadıkları sürece bu davranışa layıktırlar.

Squidward tiplemeleri ise Sünger Boblar’a oranla bir nebze zekidir. Aynı koşullarda çalışırlar ama kaytarmanın, daha az çalışmanın yollarını bulurlar. Gene de aynı sömürü çarkındadırlar. Asla haklarını aramazlar zira onlar da Sünger Boblar kadar korkaktır ama biraz daha kurnazdırlar. Bir kısmı yalakadır ve patrona oldukça yakındır, kısmen yönetim de yapabilirler. Ama sonuç gene aynıdır. Onlar da sömürülürler.

Ancak şu da bir gerçektir ki, Sünger Bob’lar ve Squidward’lar boyun eğer, kolay yönetilirler ama bu Bay Yengeçler’in küçük firmalarını bir üst aşamaya getirecek kapasitede değillerdir. Zira bunu yapacak eleman yırtıcıdır, istediğini alır, itiraz eder, sorgular. Bunu iş piyasasında yapan eleman, içeride patronuna da yapar. Hakkını söke söke alır. Almazsa adam değildir zira.

Eğer bir Bay Yengeç böyle bir elemanı işe almışsa çıkacak sonuç iki tanedir. Birincisinde  karşılıklı memnun olunmaz, ya eleman ayrılır ya da işten çıkarılır ve bu şirket asla atılım yapamaz. Zira köy ağası tadıyla yönetilerek ancak yerinde sayar. Batmaz çoğu zaman ama ne  uzar ne kısalır. İkinci sonuçta ise patron azıcık akıllıysa elemana kulak verir de ve bu eleman Bay Yengeç patronunu biraz insana çevirebilirse, hem firma hem de tüm çalışanlar faydasını görür.

Ancak burada çarpıcı bir detay vardır, Sünger Boblar ve Squidwardlar bu yeni gelene hep kuşkuyla bakar ve ondan zarar geleceğini düşünür ve ona karşı birlik olur, hatta kumpas kurar ve belki patrona gammazlarlar. Ondan kurtulunca eski köle sisteminde mutlu olacaklarını düşünürler. İlginç bir şekilde elemanın savaştığı ve kendilerine de faydası olacak konuları patron lehine kabullenip savunma yaparlar.

Uzun lafın kısası bu ülkede ağlamayana meme yok. Hakkını arayacaksın arkadaşım. Patron şirketlerinde ezilen beyaz yakalım isyan bayrağını aç. Resmi tatillerde çalışma, 45 saatin üstüne normal mesai konulursa itiraz et. SGK’nı yaptır, pirimin eksik ödeniyorsa şikayet et. Maaşını alamıyorsan kanuna başvur. Hakkını yedirme!

Bu yazı anarshikpanda.blogspot.com da yayınlanmıştır.

www.dunyalilar.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir