Bilimin Tadını Çıkarın

 

Bilim-kurgu filmleri gerçekten etkileyici olabilmektedir, ve her zaman olmasa da bazıları geleceğimiz konusunda düşünmemize sebep olabilecek türdendir. Ancak her ne kadar Star Wars ve Star Trek hayranları olsak da, ve her ne kadar uçan arabalar, teleportasyon, zamanda yolculuk gibi şeyleri hayal etsek de, bazen günümüzde başarabildiklerimizin tadına varabilmeyi öğrenmeliyiz. Hatta uzun bir listenin sadece çok küçük bir kısmını paylaşarak, günümüzde bilim sayesinde ürettiklerimiz bunlardır:
Elektrik motor, penisilin, plastik, bilgisayarlar, xray cihazı, aspirin, akıllı telefon, video kamera, internet, dijital saat, tıraş makinesi, fiber optik, uydular, uçaklar, uzay araçları, tesisat, GPS, lazer, klima, mikroçip, mikrodalga, asansör, ampul, yürüyen merdiven, gökdelenler, hesap makineleri, robotlar, bataryalar, televizyon, mikroskoplar, lens, dikiş makinesi, steteskop, otomobil, ütü makinesi, radyo, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, radar, kumanda, anestezi, klon teknolojisi, termometre, trenler, el feneri, güneş panelleri, MRI cihazı, denizaltı, yangın söndürücüleri, sinema, hadron çarpıştırıcısı, ses sistemleri, USB…

 

 

CD’ler her zaman yoktu, sadece birkaç sene evvelinde disketler kullanıyorduk, birkaç fotoğraf attığımızda doluverirdi, hatırlayın. Birkaç kilobayt ile yetinirken, günümüzde ceplerimizde taşıyabileceğimiz terabaytlardan bahsetmekteyiz. Bir konuşmasında Astrofizikçi Neil deGrasse Tyson iPhone gibi bir cihazı birkaç sene geçmişe gidip insanlara gösterseydik cadı-avlama yasaların yeniden kurulacağı esprisini yapmıştı. 17 Aralık 1903 tarihinde Wright kardeşleri başarılı bir şekilde bir uçağı uçurdu, 20 Temmuz 1969 senesinde Apollo 11 göreviyle insanlar ilk kez Ay’ın yüzeyinde yürüdü, 2025’te Mars’a insan kolonisi indirmeyi hedefliyoruz ve kim bilir gelecekte nerelere gideceğiz. Çevirmeli telefonlardan antenli renksiz cep telefonlarına ve bunlardan da dokunmatik kameralı renkli telefonlarla Dünya’nın öbür ucunda yaşayan sevdiklerimizi birkaç saniye içerisinde görüntülü konuşma sayesinde görebiliyoruz.

 

Siyah beyaz televizyonun olduğu dönemlerini hala hatırlayanların yaşadığı bir dönemde yüksek çözünürlü televizyonlarımızı açıp 3 boyutlu görsel efektlere sahip filmleri izleyerek keyfini çıkarabiliyoruz. Engelli insanlar için yeni çareler üretiyoruz, yapay organlar hayal olmaktan çıkıyor, ömür uzatmaktan bahsediyoruz, Güneş Sistemi’nin dışına çıkmaya yönelik görevlere odaklanıyoruz, ciddi hastalıklar ile uğraşıyoruz ve alt ediyoruz, iklim değişikliğine yönelik yapı anlayışımızı geliştiriyoruz.

 

Çılgınca dönen bu gezegende onca anlaşılamaz karmaşaya rağmen yine de bunları başararak geçmiş çağlardaki insanlar için sihri gerçekliğe döküyoruz ve bunları gerçekleştirmemizi sağlayan tüm bilim insanlarına ve mühendislerine, maddi ve manevi destek veren herkese teşekkür ediyoruz. Bilimin değerini bilin ve küçümsemeyin. Daha keşfedilecek bir sürü şey olduğu halde günümüzde sahip olabildiklerimizi gözden de geçirin.

 

Yazan: Arsel Acar (Evrim Ağacı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir