Bizi Ne Mutlu Eder?

“Daha fazlasını isteme telaşını bıraktığımızda mutluluğa yaklaşıyoruz.”

large-into-the-wild-blu-ray2-b47c-2b6b-87f0

Bir keşiş sorar: Ben gerçek bir mutluluk istiyorum.
Buda şöyle der: Önce ‘ben’i unut. Bu egodur.
Sonra hayatından ‘istiyorum’u çıkar. Bu arzudur.
Şimdi elinde ne kaldı?

Sahip olmak istediğimiz çok fazla şey var. “Mutlu olmak” bunların içinde kulağa en hoş geleni. Peki bizi ne mutlu eder? Hayattan ne bekliyoruz? Bu soruları kendimize ve başkalarına soralım.

Neyin gerçekten önemli olduğunu anlayabilmek için bir yöntem var. Düşünün ki çok istediğiniz bir şey olsun. Yurt dışında okumak mı? Altınızda lüks bir araba, sevgiliyle romantik bir seyahat? Nişantaşı’nda güzel bir ev? Peki her akşam güzel bir lokantada yiyecek paranız olsa! Şimdi tüm bunlara sahip olduğunuzu ve yapacaklarınızı hayal edin. Aldığınız keyfi tümüyle hissedin. Aklınızda canlandırın. Kafanızda adeta bir film oynasın. Kendi filminizi izliyorsunuz.

Bu hayallerin hepsi çok güzel. Fakat geçici olduğunu fark ettiniz mi? O güzel seyahat birkaç gün sonra bitecek. Sanki olmasa da olur muydu ne? İngiltere’de okuyacaksınız. İki sene göz açıp kaparken geçecek. Ardında sadece bazı fotoğraflar kalacak. Nişantaşı’ndaki o romantik ev ise, bir süre sonra şimdiki evinizden farksız gelirdi. Dört duvar ne de olsa.

Daha fazlasını isteme telaşını bıraktığımızda mutluluğa yaklaşıyoruz. Hayatın fark etmediğimiz nice güzelliklerini görmeye başlıyoruz.

Ömer Güngör www.minimalistyasam.com

Dünyalılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir