Blogculuk sırtınıza iyi gelmeyebilir

Merkez medyanın özgür yayın yapamadığı ülkelerde alternatif gazetecilik, blogculuk, yazarlık internet sayesinde farklı bir boyuta ulaştı biliyorsunuz. Sosyal medya, kendi hikayesini, gerçeği, anlatma ihtiyacı duyan, sunan, insanlar için bir podyum haline geldi. Arap baharı ve Gezi buna güzel bir örnek. Yazmazsan yazma ödlek medya diyebiliyorlar artık insanlar. Benim elim yok mu.

Düşündüklerini paylaşma, tartışma hakkı doğdu bu yolla insanlara ki, özgür düşüncenin gelişmesi ve yayılması açısından gerekli ve önemli bir alternatif bu ama maalesef henüz doğal bir hak değil.

Yaşadığınız yer belirliyor bunun ölçüsünü.BxMJNOXCAAE63OY

Resimde gördüğünüz Suudi Arabistanlı Raif Badawi, özgür düşüncenin bedelini ağır bir şekilde ödemek zorunda kalanlardan. Blogunda otoriteye karşı yazmasının bedeli bin tane kırbaç, on yıl hapis cezası, 191.000 avro para ve on yıl seyahat etme yasağı.

Eylül ayının başında okumuşlar fermanını. Suçu: İslam dinini kötüleme ve karalama.

Ekim ayından itibaren, her hafta Cuma namazından sonra, cami avlusunda, kırbaç cezasını uygulamaya başlayacaklar.

Yirmi hafta boyunca.

2006 yılında şu an kapalı olan Özgür Suudi Liberaller sitesini kuran Badawi otoriteye ve dini liderlere karşı eleştirel yazılar yazıyor bloğunda. Tartışmalar açıyor.

İslamın polisleşmesinden ve üniversitelerde yaygınlaştırılan extreem fikirlerin tehlikelerinden bahsediyor. New York’ taki ikiz kulelerin yıkıldığı yere müslümanların cami yapmak istemeleri olacak iş mi hiç, diyor.

Valentijn günü hakkında bile yazılar yazıyor ki, bırakın kutlamayı,o günün adını anmak bile yasakmış Suudi Arabistan’da. Basit bir soru soruyor bu konuda Badawi.

Neden, diyor. Neden yasak?

Gönlü, yazıları, dinin özgürleşmesinden yana.

Otoriteler uzun bir süre tolere ediyorlar onu. Elleme yazsın diyorlar ama Arap Baharı’ndan sonra değiştiriyorlar politikalarını. Ülkenin doğusundaki azınlıkların, Şiilerin, protestolarından sonra protesto yapmayı ülke genelinde resmen yasaklıyorlar. Medya, Sünni liderlere saygı göstermek zorunda diyor kral. Nokta.

Badawi 2012 yılından beri tutuklu.

İnancını kaybetmiş deyip asalım diyorlar önce ama beceremiyorlar bunu. Dininden dönmenin cezası ölüm. Asayişi bozmak, İslami değerleri küçümsemek, dini liderleri gülünç duruma getirmek suçlarından dolayı ilk etapta 7 yıl, üç ay hapis ve 600 kırbaç cezası veriyorlar ona ama karara itiraz edince indireceklerine, daha da artırıyorlar verdikleri cezayı.

İtiraz ha, hemi de bize, diyerek 400 tane kırbaç ve üç yıl hapis daha ekliyorlar üzerine.

Avukatı Waleed Abu al-Khair’ i de atıyorlar içeri.

Krala itaatsizlikten ve uluslararası organizasyonları krala düşman ettirmeye sebebiyet vermekten on beş yıla kadar ceza da onun için isteniyor.Bx4ZfgDCEAATIhZ

Uluslararası af örgütü, Amnesty İnternational, geçen haftadan itibaren ‘Blog yazarlığı sırtınıza iyi gelmeyebilir’ sloganı altında bir kampanya başlatmış bu yüzden çünkü Badawi’ yi serbest bıraktırma çabaları şimdiye kadar hiç bir sonuç vermiyor.

Eşi Ensaf Haider çocuklarını da alarak Kanada’ ya kaçmış şu an ve fanatik bir şekilde eşinin serbest kalması için uğraşıyor.

Cezasının daha da arttığını duyduğumda aklımı kaybedecektim neredeyse, diyor. Telefonun kapattıktan sonra hüngür hüngür ağladım ama Raif’in sözleri aklıma gelince sustum.

Söz verdi bana. Gelecek. Er, ya da geç gelecek.

Amnesty, Badawi’nin tutukluluğunu ‘barışçıl bir aktivistin acımasıza susturulması’ olarak tanımlarken, İnsan Hakları, Suudi Arabistan’ın düşünce özgürlüğüne ilk karşı çıkışı değil bu, diyor. Daha önce de birçok aktivist yıllarca cezaevlerine kapatıldı. Genelde bu tür ağır cezalar uyuşturucu kaçakçılarına verilir, blogculara degil ama belli ki, otoriteler eleştirinin hiçbir türünün cezasız kalmayacağını bu yolla halka göstermek istiyorlar.

Basın-yayın organizyonu Freedom House, Suudi Arabistan’ın dünyada baskı uygulayan ülkelerin başında geldigini bildiriyor. 2013 yılında basın özgürlügü alanında yüz üzerinden 84 puan almış. 100, tamamen sansür.

Ulusal güvenliğe zarar verebilecek yayınlar, birinin şahsiyeti hakkında yazılar yazmak yasakmış zaten.

Kral hakkında tereddüt etmenin cezası on yıldan başlıyor ama serbest ya da yasak, görünen o ki, korkunun gücü insanları susturmaya yetmiyor..

Badawi ve çocukları

Badawi üç çocuğu ile. Oğlu Tirad, 9, kızı Miriam 6, kızı Najwa 10 yaşında.

Bron, Nrc, 22 eylül 2014

Nafiye Gölbaşı

Dünyalılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir