Bu Daha Başlangıç

0e55a-haziran

Birleşik Haziran Hareketi’nin İstanbul buluşmasını yüzlerce kişi katılırken Avukat Can Atalay, Berkin Elvan’ın ailesini alkışlatarak başlattığı konuşmasında “AKP hükümetini alaşağı etme görevimizi açıkça beyan ediyoruz” diye konuştu.

Birleşik Haziran Hareketi İstanbul buluşması Bostancı Gösteri Merkezi’nde gerçekleşti. Buluşmanın açılışı yakın zamanda hayatını kaybeden Nasuh Mitap ve Rasih Nuri İleri başta olmak üzere bütün devrimcilerin anısına yapılan saygı duruşu ile yapıldı. Buluşmanın sahne sunumunu ise Barış Atay ve Ece Zereycan üstlendi.

Barış Atay yaptığı konuşmada Mustafa Suphi ve 15’ler ile yeşeren devrimci mücadelenin Mahir Çayan ve Deniz Gezmişler ile büyüdüğünü, Erdal Erenler ile devam ettiğini ve Ceylan Önkol, Uğur Kaymaz ile Gezi’de yaşamlarını yitiren Ali İsmail Korkmaz, Ahmet Atakan, Berkin Elvan, Mehmet Ayvalıtaş ve Ethem Sarısülük ile olgunlaştığını kaydetti. Atay, Haziran Hareketi’nin bu yoldan kurucu bir iradeyle yola çıktığını söyledi.

indir

 

Berkin’in Ailesini Alkışlattı

Kürsüye çıkan Avukat Can Atalay, salonda bulunan Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ve babası Sami Elvan’ı alkışlatarak konuşmasına başladı. Atalay, Haziran Hareketi’nin hedeflerini anlatarak, “Bugün en önemli görevimiz diktatöre karşı direnmektir. AKP hükümetini alaşağı etme görevimizi de açıkça beyan ediyoruz. Kurucu bir iradeyle laik, kamucu, bağımsızlıkçı yeni bir toplumsal yaşamı inşa edeceğiz” dedi.

‘Kardeşlerimizle Yürüyeceğiz’

“Kürt kardeşlerimizin elini bırakmayacağız” diyen Atalay, “Çünkü biz birleşik mücadeleye inanıyoruz. Bu topraklarda yeni toplumsal yaşamın, halkların kardeşliğini sağladığımız ölçüde mümkün olduğunu biliyoruz” dedi. Salonda “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Hırsız, katil AKP”, “Biji beratiya gelan” ve “Hükümet istifa” sloganları atıldı.

Sami Elvan yaptığı konuşmada Haziran Hareketi’ni desteklediğini belirterek “Polise emri ben verdim diyen sensin. Polis sadece verilen emri yerine getirdi. Bu nedenle katil sensin. Biz katil ve hırsızlara karşı mücadelemizi sürdürůceğiz. Hepinizi Berkin’in, Ali İsmail’in, Ethem’in, Mehmet Ayvalıtaş’ın davalarını takip etmeye çağiriyoruz. Bu konuşma nedeniyle makul şüpheli olabilir ve birazdan gözaltına alınabiliriz. O nedenle hepimiz birleşerek mücadele etmeliyiz” ifadelerini kullandı. Katılımcıların konuşmaları, tiyatro gösterisi, Nejat Yavaşoğulları ve Erdal Güney’in müzik dinletisinin ardından buluşma sona erdi.

Forumlar umut saçıyor

 

indir (1)

Birleşik Haziran Hareketi’nin İstanbul buluşmasıyla eşzamanlı olarak Ankara, Giresun, Kars, Isparta, Çorlu, Kocaeli, Karadeniz Ereğlisi forumları ve Trabzon’da Doğu Karadeniz buluşması yapıldı. Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda gerçekleştirilen Ankara buluşması, Gezi Parkı eylemleri sırasında yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş’ın yaptığı konuşmayla başladı.

Buluşmada en çok gündeme gelen konular AKP’nin toplum dizaynı, yolsuzluklar, kent ve çevre talanı ile eğitim ve sağlık politikalarıydı. Buluşmada Milli Eğitim Şurasından çıkan karma eğitimden vazgeçilmesi ve ilkokul birinci sınıftan itibaren din derslerinin zorunlu hale getirilmesi önerileri tepki çekerken, AKP’nin cinsiyetçi siyaseti de eleştiri yağmuruna tutuldu. Kadınların bedeller ödeyerek kazandığı haklara topyekun bir saldırı gerçekleştirildiği ifade edilirken, kadınların AKP tarafından yalnızca oy vermesi ve çocuk yapması istenen varlıklar gibi görüldüğü, kadınların siyasetten ötelenerek evlere hapsedilmeye çalışıldığı vurgulandı.

‘Mücadelemiz sürecek’

Ankara OSTİM emekçileri adına söz alan bir yurttaş, kendisi de OSTİM’de çalışan bir emekçi olan Ethem Sarısülük’ün mücadelesini sürdüreceklerini ifade etti. Gençlik temsilcileri ise Gezi Parkı eylemleri sırasında yaşamını kaybeden tüm yurttaşların yanı sıra, Türkiye soluna geçmişteki gençlik önderlerinin mücadelelerini yaşattıklarını söyledi. Buluşmaya binlerce yurttaşın yanı sıra, TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı, Türk Tabipleri Birliği Genel Sekreteri Beyazıt İlhan, Yargıçlar ve Savcılar Birliği Başkanı Murat Aslan, Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay, TAKSAV Başkanı Emin Koramaz, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez ve CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner gibi isimler katıldı.

Buluşma öncesi horon

Birleşik Haziran Hareketi’nin Trabzon’da yapılan Doğu Karadeniz buluşması öncesinde toplanan yüzlerce kişi, meydan da horon vurdu. “Susma haykır, hırsızlığa hayır” ve Hırsızlardan hesabı emekçiler soracak” sloganları atan kitle, daha sonra Haziran Hareketi buluşmasına katıldı. CHP Ankara milletvekili Gökhan Günaydın’ın konuşmasıyla başlayan Doğu Karadeniz buluşması müzik dinletisiyle devam etti. BirGün yazarı/akademisyen Deniz Yıldırım ve Ordu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü öğretim üyesi Evren Haspolat’ın katıldığı Giresun forumunda ise Türkiye’nin güncel politik değerlendirmesinin ardından Karadeniz Bölgesi’nde yapılacak çalışmalar tartışıldı.

Dunyalılar

 

Bu yazı daha önce BirGün de yayınlanmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir