Bu Ne Benzerlik…

Almanya 1. Dünya Savaşının yıkıntıları altında ezilmektedir. Ekonomi adına bir şey kalmamış, işsizlik inanılmaz boyutlara varmıştır. İnsanlar kendilerini nasıl doyuracaklarını bilemezler….1016632_578999398788006_1281957626_n1

Nazi Alman İşçi Partisi ve Hitler Almanya’yı tekrar güçlendirecekleri ve ekonomik sorunları çözecekleri, 1. Dünya Savaşını kaybeden Almanya’ya eski itibarını ve gururunu tekrar sağlacaklarının sözünü verirler.

Verilen bu sözlerle halkın önemli bir kesimi ve etkili sanayiciler Hitler’i desteklerler. Böylece Nazi İşci Partisi oyların 43,9’ini alarak 1933’de iktidara gelir.

İşsizliğe çare olsun diye memleket demir yolları ağına çevrilir. Bir çok insan iş bulmuştur. (Daha sonra bu ağların savaşa hazırlık olduğu görülecektir) Herkese araba olsun diye halk arabası anlamına gelen küçük „Volkswagen“ arabaları üretilir. Burada da bir çok kişi istihdam edilir.

Bunlar olurken mecliste tam güce ulaşmak için bir yasa çıkarılır. Bununla Hitler tek başına, her türlü yasayı çıkarmaya yetkilidir.

Daha sonra devlet kurumları adım adım Hitler’e karşı olanlardan temizlenir. Hitler yanlıları memleketi kendi aralarında paylaşır, oldukça imtiyazlı bir hayat yaşarlar. Alman ve Hitler yanlısı olmayanların yaşama hakkı ortadan kalkar.  Kendilerinden olmayanlara yardım edenler, onlara avukatlık yapan avukatlar, tedavi eden doktorlar, mal satan tüccarlar tutuklanır. Naziler artık kendi dışındaki güçleri tamamen saf dışı bırakarak gerçek anlamda bir diktatörlük sistemi kurmuşlardır.

Ve 1 EYLÜL 1939’da ALMAN ASKERLERİ POLONYA SINIRINDAKİ ASKERLERE SALDIRIR ÖLDÜRÜRLER. AMA POLONYA’nın ALMANYA’ya SALDIRDIĞI YALANINI YAYARLAR. VE BU YALAN BAHANE EDİLEREK POLONYA‘ ya SAVAŞ İLAN EDİLİR. DÜNYANIN YAŞADIĞI EN BÜYÜK FELAKETE, 2. DÜNYA SAVAŞINA YOL AÇILMIŞTIR.

Türkiye’de ekonomiyi düzelteceğini ve demokrasiyi yerleştireceğini söyleyen bir parti iktidara gelir. Herkese ama özellikle kendileri gibi olanlara özgürlük vadedilir. Dini, ırkı, rengi ne olursa olsun herkese özgürlük sağlanacak, sivil anayasa yapılacak, hukuk devleti yerleştirilecektir…

Ekonomi hiç olmadığı kadar gelişir. „Herkes“ bundan payını almaktadır. Ancak bu bir parti taraftarı olanlar pastanın neredeyse tamamını almaktadır. Geri kalanı da kırıntısıyla yetinmektedir. Çıkarını düşünenler, hatta daha önce „demokrat“ olanlar, bu bir partiye kanalize olur. Pastadan ve imtiyazlardan yararlanmak için, başörtü takarak Allah’ı yeniden keşfedenler, bu bir partiye yalakalık yapan „sanatçılar“, „gazeteciler“ ve daha neleeeer neleeeer…

Toplum ayrışmaya çoktan başlamıştır. Bu bir partilili olanlar ve olmayanlar… Bu bir partili olmayan işadamı iş yapamaz, gazeteci işinden olur, sanatçı sanatını yapamaz. Devletin Genel Kurmay Başkanı, gazeteciler, bilim adamları, sendikacılar, aydınlar hukuk devletinde mümkün olmayan gizli tanıklarla ve komplolarla içeri tıkılır. İktidarı eleştiren herkes, bir örgüt üyesidir“.

Halkın çoğunluğu ile iktidara gelenlerin artık geri kalanı ile işi kalmamıştır. Parlamentodaki çoğunlukla istedikleri yasaları çıkartılır, istemediklerini dinlemek dahi gerekmemektir. Nasıl olsa yalakalar imtiyazlarından vazgeçmeyecek, okul, hastane, ordu ve aklınıza gelebilecek her yer kendi kadroları ile donatıldığı ve kimse başkaldıramadığı için endişelenecek bir durum yoktur. Medya zaten yandaşlara dağıtılmıştır, güçsüz olanları kapatarak, cezalandırarak ezmek hiç mesele değildir.

Toplumun temel değerlerine, Cumhuriyet’i kuranlara bu bir partili gibi olmayan herkese saldırı, aşağılama, küçümseme almış başını gitmektedir. Kimse sesini çıkaramamaktadır. Herşey yolunda deyip devam derken, sus-pus olmuş korkutulmuş sessizler sokaklara çıkmıştır.

İstediğini yapma gücünü, parasını, medyasını, işadamını, iş verdiği ödüllendirdiği insanları arkasında bulundurmanın gururu varken, bu çapulcular da kim olmaktadır!!…

Ama “En büyük benim, benden büyük yok“ edasında, bu bir partili olmayan çapulcuların gücünü görmek de korku yaratmaktadır.

Bu bir parti sadece polis şiddeti ile bu bir partili olmayanları korkutmayacakları anlaşılınca, insanların yumuşak dokusunu harekete geçireceği bilindiğinden, polisin şiddetinden kaçanların CAMİYE AYAKKABI İLE GİRDİĞİ, CAMİDE İÇKİ İÇTİĞİ, ALEM YAPTIĞI TÜM YALANLAMALARA DEVAM EDİLMEKTEDİR..…

Bu bir benzerlik insanın kanını donduruyor….

Fazilet Yoleri

www.dunyalilar.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir