Çölleşen Aral Gölü

Devasa bir çöle Dönüşen Aral Gölü’nün öyküsü diğer göller için ders niteliği taşıyor.

Bir zamanlar dünyanın dördüncü büyük gölü olan Aral Gölü bugün devasa bir çölden ibaret.

Aral Gölü’nde yaşananlar bugün kuruma tehditi altındaki birçok gölde yaşanıyor.

1950 lilerden itibaren Aral’ı besleyen nehirlerin suyu pamuk üretiminde kullanılmak için taşındı. Gölü besleyen nehirlerin göle akışı kesildiği gibi, tarımda da çok ürün almak için aşırı sulama yapıldı. Aşırı sulama nedeniyle yeraltındaki tuzlar toprağın yüzeyine vurdu, düşen üretimi artırmak için gübre ve ilaçlar artırıldı. Sular çekilirken gerisinde zehirli bir çöl bıraktı. Su kuşları, balıklar, kara hayvanları, 100’den fazla bitki türü birer birer yok oldu. İnsanlar akın akın hastanelere koştu, çocuk ölümleri, kan hastalıkları, bulaşıcı hastalıklar arttı.

Kazakistan Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın Botanik ve Bitki Yerleştirme Enstitüsü’nde çalışan Dr. Liliya Dimeyeva, Aral Gölü bölgesinde bitki örtüsünün yeniden kazanılması için uzun yıllardan bu yana uğraş veriyor. Türkiye’de Çukurova Deltası’nın biyolojik çeşitliliğini belirleme projesinde de yer alan Dr. Dimeyeva, “Kuruyan Göller İçin Uluslararası Buluşma”da Aral Gölü kurutulduktan sonra yaşanan felaketi ve Aral’ı yeniden canlandırmak için yapılan çalışmaları anlatacak.

Foto galeri için :https://dunyalilar.org/aral-golu-kurtulacak-mi.html?pid=9

Doğa Derneği tarafından, Vaillant’ın desteğiyle 17-18 Eylül 2013’te Burdur’da gerçekleştirilecek “Kuruyan Göller İçin Uluslararası Buluşma” hakkında ayrıntılı bilgi için:

http://dogadernegi.org/kuruyan-goller-icin-uluslararasi-bulusma.aspx

Dunyalilar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir