Demokrasi Paketinin Ardından…

Demokrasi Paketinin Ardından …

Erdoğan’ın büyük beklentiler yaratarak açıkladığı ancak içeriğinden pek kimsenin tatmin olmadığı demokrasi paketi tartışmalara neden oldu. Satır aralarını okuyarak ulaştığım sonuca göre ”Demokrasi” paketinin olayı şu şekilde…

1) Önümüzdeki dönem meclise türbanlı vekil sokacaklar, önünü açıyor.

2) Kendileri paranın gözünü çıkardılar, nasıl olsa seçim zamanı devletin kaynaklarını da kendi partilerine beleşe kanalize ediyorlar. Diğer partilere yapılacak olan devlet yardımını kısıp muhalefetteki partilerin propaganda faaliyetlerini azaltmaya çalışacaklar.

3) Kürtçe’nin önünü açıyor gibi görünseler de, partilerin farkı dillerde propaganda yapmasına izin veriyoruz adı altında sayıları milyonu geçmiş olan Suriye asıllı ”son dakikada Türkiye vatandaşı yapılan” insanlara Arapça propaganda yapabilecekler.

4) ”Nefret suçu” adı altında, ”Belli hakların kullanılmasını engelleyenleri” nefret suçu kapsamına alarak her okula, her iş yerine namaz kılınması için mescit yapılması şartını da peşi sıra getirecek. İş yerine mescit açılmasını kabul etmeyenler hakkında şikayette bulunulduğu takdirde bu hareketleri nefret suçu kapsamında ele alınarak 1-3 sene arası hapis cezasın a çarptırılacak.

5) Anadilde eğitim hakkı adı altında, Suriye’den ülkemize kaçmak zorunda kalanların çocukları özel cemaat okullarında tamamı Arapça olan eğitim alabilecekler. Böylelikle cemaat tarafından devşirilmelerinin önü açılacak.

6) Dar bölge seçim formülü aslına bakarsanız iyi bir seçenek. Fakat burada dikkatten kaçan bir başka husus bu seçim sistemi ile seçim barajını istedikleri yerde %5 yapabilirken istedikleri yerde %10’da tutabilecekler. Elbette rakiplerini bitirmeye yönelik hareket edecekler. İsterlerse istedikleri seçim bölgesinde %50 dahi baraj uygulayabilme şansına sahip olacaklar. Buna göre, partilerin oy oranlarına bakarak hangi bölgede kazanmak için ne tip bir baraj uygulamanın kendilerine fayda sağlayabileceğini de tespit edebilecekler. Eğer Kürtlerin yaşadıkları bölgelerde barajı düşürmemeyi tercih ederlerse Kürtler bu seçim sistemi ile meclise girme şansı elde edemeyecekler.

7) Eş genel başkanlık sistemi Abdullah Öcalan’ın hapiste de olsa siyasi parti lideri olmasının, Erdoğan’ın ise eşbaşkan olarak AKP’nin başında kalmasının önünü açacak.

8 ) Geçtiğimiz aylarda kamuoyu ile paylaşılan Yargı Paketi’ne göre iki yılın altındaki hapis cezaları erteleniyordu. Nefret suçunun cezası ise bir yıldan üç yıla çıkarılarak ”Ertelenebilir cezalar” kapsamından çıkarılıyor. Yargı paketi ile verdiklerini ”Demokratikleşme” adı altında fazlasıyla geri alıyorlar. FAZIL SAY gibi ”dini aşağıladığı” iddia edilenler evlerine geri dönmek yerine en az 1 yıl kadar hapiste yatabilecekler.

Arzach Mills

Dünyalılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir