Demre’de caretta kıyımı!

Demre’de caretta kıyımı!
Plansız turizm ve insan baskısı, Akdeniz’i yerli halkın ve deniz kaplumbağalarının elinden aldı…

Yusuf Yavuz

1

Antalya’nın Demre ilçesinde bulunan Sülüklü kumsalı, birkaç ay öncesine kadar Caretta Caretta türü deniz kaplumbağalarının en önemli yuvalama ve yaşam alanlarından biriydi. Ancak plansız turizm ve denetimsiz alan kullanımı yüzünden Sülüklü kumsalı artık carettalar için adeta katliam alanı oldu. Nesli yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan caretta yavruları Sülüklü kumsalından denize ulaşamadan feci şekilde can veriyor.

4

CARETTA YAVRULARI DENİZE ULAŞAMADAN CAN VERİYOR

Carettalar için Akdeniz’deki önemli yuvalama ve yaşam alanlarından biri olan Demre’deki Sülüklü kumsalı, plansız turizm ve denetimsiz alan kullanımı yüzünden carettelar için cehenneme döndü. Her gün ışık ve ses kirliliğinden dolayı yolunu kaybeden ve otomobillerin altında ezilerek can veren yavru carettalar için yaşam karada son buluyor.

3

CARETTALARIN YAŞAM ALANI OTELLERE TAHSİS EDİLDİ

Geçmişte koruma altına alınan ancak bugün koruma tabelalarının dikildiği yerde yoğun bir kullanım baskısı olduğu gözleniyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından otel yapımı için tahsis edilen kumsaldaki yoğun inşaat faaliyetlerinin bir süre sonra yeniden başlayacağı belirtiliyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın tasarrufunda bulunan sahildeki iki ayrı parsel daha otel yapımı için tahsise çıkarıldı. Bugüne kadar kitle turizminden uzak kalan Sülüklü kumsalına carettalar gibi yöre halkı da giremiyor. Çünkü alanda inşa edilen 5 yıldızlı otel, plajı bariyerlerle kapatmış durumda.

Sülüklü kumsalının da insan eliyle işgal edilmesinin ardından Akdeniz kıyılarındaki yaşam alanları giderek daralan Caretta Caretta’ların son üreme alanlarından biri daha yok olmak üzere.

http://gazeteciyazaryusufyavuz.wordpress.com/

Dünyalılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir