Diren Komşum!

Şimdi okuyacağınız metin, tüm Türkiye genelindeki gönüllülerin; kendi apartmanlarında, sitelerinde, sokaklarında dağıtmakta olduğu bir ortak çağrı metnidir. İsterseniz siz de bu metni çoğaltıp çevrenizdekilere dağıtabilirsiniz.

gezi-1A96-7B26-9BC91

Gezi Parkı direnişi, aslında çok güzel bir düşünce ile ortaya çıkmıştı. Güzel şehirleşme, halka açık yeşil alanların korunması ve artırılması, farklı fikirlere karşı hoşgörülü olma bu dileklerin sadece bazılarıydı. Son derece barışçıl şekilde başlayan protesto gösterilerinde eylemciler parka kamp kurup, şarkılar söyleyerek, kitap okuyarak tepkilerini dile getirmek istemişlerdi.
Ancak, polisin uyguladığı şiddet nedeniyle olaylar ilerledi. Devletin, halkının taleplerini dinlemeye yanaşmaması, daha da kaosa neden oldu. Araya provokatörler karıştı. Medya olayları ilk başta doğru şekilde yansıtmadı. Protestocular düşman gibi gösterildi.

Son zamanlarda olanlardan dolayı hepimiz endişeliyiz, evet. Çözüm ise, artık demokratik biçimde, önyargılarımızı bırakıp sadece “halk” olarak bir araya gelmek ve konuşmak…

Şimdi;
– Hayatımızı sürdürmemiz için gerekli en önemli şeyi; “doğayı”, bazı şirketlerin para hırsından ve sömürüsünden korumak bizim elimizde.
– Tüketim toplumuna, bankalara, kredi kartlarına, global markalara odaklı yaşamamak, yeniden adetlerimizi, imece usulümüzü, paylaşmayı, dayanışmayı, tamir etmeyi, dikiş dikmeyi, toprağımızla ilgilenmeyi, el işçiliğimize değer vermeyi öğrenmek bizim elimizde.
– Kendimizi “kariyer” diye tüketmek yerine, önce sevdiklerimize, evimize, kendi özel yaşamımıza daha fazla zaman ayırabileceğimiz, sağlıklı ve saygılı çalışma şartları oluşturmak bizim elimizde.
– Daha hoşgörülü bir toplum olmak, birbirimizi “o içkici”, “şu türbanlı” diye etiketlememek bizim elimizde.
– Bizi yozlaştıran medyaya ve reklamlara inat; kendi kültürel değerlerimize sahip çıkmak ve onları geliştirmek bizim elimizde.
– Eğitim sistemimizin düzelmesi için farklı çözümler üretmek bizim elimizde.

Aklınıza gelen tüm buna benzer konularda gönüllü olarak harekete geçmek isterseniz, sivil toplum kuruluşlarıyla iletişim kurabilir, kendi çevrenizde çözüm platformları oluşturabilirsiniz.

İstemediğiniz şeylere tepkinizi gösterin;
Şiddetsiz yürüyüş, oturma eylemi, boykot, grev, dans, müzik, kitap ile yapılan eylemler, imza kampanyaları gibi pek çok yöntem sizin demokratik hakkınızdır. Fikir özgürlüğünüzdür. Artık bunlardan vaz geçmemeniz gerektiğini bilin.
Onu bunu suçlayarak ya da evde oturup mükemmel bir lider, bir parti bekleyerek, polisle çatışarak, bu işi başaramayız. Artık “biz” harekete geçmeliyiz!

UNUTMAYIN, DAHA İYİ BİR GELECEK LİDERLERİN ELİNDE DEĞİL;
BİZİM ELİMİZDE, “HALK”IN ELİNDE!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir