talan haritası_karadeniz

Doğaya Darbe Yasası Neler Getiriyor?

Kamuoyunda gündeme 70.Madde olarak giren, bu isimle Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülürken bir gecede 75. Madde olarak değiştirilip sabaha karşı meclisten geçirilen doğaya darbe yasasının adı şimdi de 80. Madde olarak değiştirildi.

talan haritası_karadeniz

Yasal düzenlemenin adı birçok kez değişse de bütün itirazlara rağmen içeriği aynı kaldı. Yeni adıyla 80. Madde; bizleri biz eden Anadolu’nun su havzalarına, ormanlarına, meralarına, kıyılarına, dağlarına, ekosistemine, biyolojik tür ve çeşitliliğine, kısacası var oluşumuza yönelik benzeri görülmemiş ve geri dönüşsüz bir saldırıya yol açacaktır.

Bu yasa, çevreyi ve doğayı korumaktan çok yatırım ve yatırımcıyı koruyacak tarzda doğayı metalaştırarak sermaye talanına açma yasasıdır. Doğayı geri dönüşü olmayacak bir yok oluşa sürükleyecek yasal düzenlemenin ne olduğunu, “Varlık Fonu” adı altında şirketlere ne gibi imtiyazlar verileceğini; mecliste kabul edilen düzenlemenin anayasaya ve uluslararası sözleşmelere aykırılığını inceleyerek özet halinde hazırladığımız raporu ilgilerinize sunuyoruz.

Rapora buradan ya da buradan ulaşabilirsiniz

Karadeniz İsyandadır!

Dünyalılar (www.dunyalilar.org)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir