Dünya Hızla Isınıyor

Alman uzmanların iklim araştırması ürkütücü veriler ortaya çıkardı.

Almanya’nın Potsdam İklim Araştırmaları Enstitüsü‘nün Madrid Complutense Üniversitesi işbirliğiyle yaptığı araştırmanın sonuçları ‘Environmental Research Letters‘ isimli bilim dergisinde yayımlandı.

Dim Coumou liderliğindeki araştırma ekibi, iklim değişikliğinin aşırı sıcakları tetiklediği sonucuna vardı. Araştırma hakkında bilgi veren Dim Coumou, “Bu yüzyılın sonunda en serin yaz ayları günümüzün en sıcak yaz aylarından daha sıcak geçecek. İklim değişikliğinin devamını öngören hesaplarımız böyle bir senaryoyu ortaya çıkarıyor” dedi.

Dim Coumou, “Atmosferde daha şimdiden o kadar yoğun sera gazı var ki, aşırı sıcakların kısa vadede artışını önlemek imkânsız hale geldi” diye konuştu.

Karbondioksit salınımına dikkat

Uzmanlar, küresel karbondioksit salınımına güçlü bir kısıtlama getirilmesi halinde 21’inci yüzyılın ikinci yarısında aşırı sıcakların daha fazla artışına engel olabileceğine işaret ettiler.

Araştırmacılar 2010’da Rusya, 2012’de ise ABD’de görülen aşırı sıcakların 2040’a kadar birkaç kat artış gösterebileceğine dikkat çekiyor. Uzmanlara göre bu nitelikteki aşırı sıcaklara bundan 20-30 yıl önce rastlanmıyordu.

İklim değişikliğinin bir sonucu

 

Uzmanlara göre dünyanın yüzde 5’lik kısmında gözlenen aşırı sıcaklar, iklim değişikliği sürecinin bir sonucu olarak ortaya çıkıyor. Araştırmacılar, aşırı sıcakların sayısının 2020’ye kadar iki katı, 2040’a kadar da dört kat artış gösterebileceği uyarısında bulunuyor.

Araştırmaya göre, karbondioksit salınımının günümüz seviyesinde kalması halinde aşırı sıcaklar 2100’e kadar dünyanın yüzde 85’ine yayılacak. Kara parçalarının yüzde 60’ında kuraklık, ziraî ürün kaybı ve orman yangınları gözlenecek.

Kaynak: Deutsche Welle

www.dunyalilar.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir