Dünya Nüfusunda Beklenmeyen Artış

13 Haziran 2013 tarihinde yayımlanan Birleşmiş Milletler (BM) raporuna göre, yeni bir istatistiksel analiz 21. yüzyılın sonunda dünya nüfusunun yaklaşık 11 milyar olabileceğini ortaya koydu. Bu sayı, daha önce 2011 yılında öngörülen sayının yaklaşık 800 milyon daha fazlası. Bu fazlalık, Afrika’daki doğum oranlarının Birleşmiş Milletler’in beklediği kadar hızlı bir biçimde azalmamasından kaynaklanıyor.

Washington Üniversitesi’nden  (UW) istatistik ve sosyoloji profesörü Adrian Raftery, daha önce öngördükleri gibi Afrika’daki doğum oranının azalmasının yavaşladığını veya bir seviyede durduğunu, bunun sonucu olarak da Afrika nüfusunun arttığını söylüyor.

2100 yılında Afrika nüfusunun 4,2 milyara ulaşması bekleniyor. Bu sayı, şu an 1,1 milyar olan Afrika nüfusunun neredeyse 4 katı.

Birleşmiş Milletler’in yeni tahminleri için Prof. Raftery ve arkadaşlarının UW İstatistik ve Sosyal Bilimler Merkezi’nde geliştirdikleri istatistiksel metodlar kullanılıyor. Bu çalışma grubunun, geliştirilmiş doğurganlık öngörü metotları, BM’nin topladığı güncel verilerle birleştiriliyor. Bu metot, iki yıl önceki Afrika nüfus tahminlerinden itibaren doğurganlık değişiminin uzun dönemdeki sonuçlarının değerlendirilmesinde kullanılıyor. Bu yılki değerlendirmelerde, bu yüzyıldaki kadın ve erkek yaşam beklentilerini içeren istatistiksel veriler de yer alıyor.

Afrika’daki durum böyleyken, dünyanın diğer bölgelerinde daha az büyüklükte nüfus değişiklikleri bekleniyor. Prof. Raftery’e göre, Avrupa’da doğum oranının düşmesi nedeniyle nüfusta bir azalma gözlenirken, diğer uluslarda uzun yaşam beklentileri nedeniyle nüfusta orta dereceli artışlar olabilir.

Prof. Raftery, nüfus artışı konusundaki görüşlerin bir sonunun olmadığını ve şu an bu konunun fakirlik ve iklim değişikliği gibi dünya nüfusuyla bağlantılı gündemlerin gerisinde kaldığını belirtiyor. Yeni bulgular ışığında, Afrika’daki hızlı nüfus artışına ilişkin aile planlaması ve kadınların genişletilen eğitime ulaşabilmesi gibi politikaların yenilenmesi gerektiğini ekliyor.

Kaynak:
 “World population could be nearly 11 billion by 2100”, ScienceDaily, http://www.sciencedaily.com-/releases/2013/06/130613111942.htm.

 Anıl Cebeci – Haliç Ünv. Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü

www.dunyalilar.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir