Dünyadaki hayatın izleri mi?

On yıllık uzay yolculuğunu geçen hafta tamamlayarak P67 kuyruklu yıldızına iniş yapan Philae inceleme aracından ilk veriler elde edildi.

image
Geçen hafta kuyruklu yıldıza inen Philae inceleme aracı, yıldızda organik moleküller tespit etti. Bilim insanları, bulguların Dünya’da hayatın oluşumuna dair ışık tutmasını umuyor.
Uyku moduna geçmeden önce kuyruklu yıldızda 60 saat kadar incelemede bulunan Philae, organik moleküller buldu.
Bilim insanlarının elde ettikleri ilk verilere göre kuyruklu yıldızda karbon ve hidrojen ihtiva eden moleküller bulunuyor. Moleküllerin ne olduğu henüz açıklanmış olmasa da bu bulgular, hayatın oluşumu için esas olan karbon ve hidrojenin Dünya’ya nasıl gelmiş olabileceğine dair önemli ipuçları verebilir.
Zira birçok bilim insanı, bunların Dünya’ya çarpan bir kuyruklu yıldız veya asteroit tarafından taşınmış olabileceğine inanıyor.
Philae inceleme aracı, bu bulguları kuyruklu yıldızın incecik atmosferinden kokladığı partiküllerden elde etti. Aracın yüzeyden elde ettiği numuneleri inceleyemeden uyku moduna geçtiği ifade ediliyor.
Kuyruklu yıldızın önümüzdeki aylarda güneşe yaklaşacağını ümit eden bilim insanları, Philae’nin yeniden faaliyete geçerek araştırmalarını sürdürmesini sabırla bekliyor.

Dünyalılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir