Eboladan korkmuyor “Alkol”den korktuğu kadar.

Yeni bir haber; Otelcilik ve Turizm Meslek liselerinin Yiyecek ve İçecek Hizmetleri alanındaki Servis ve Bar bölümlerinde verilen Alkollü İçki Servisi Dersi’nin zorunlu olmaktan kaldırılması istendi.”  

20403

Daha önceden bir başka haber de bir kokteyl sırasında kadeh formundaki bardakların servisten kaldırılması istendiğini okumuştum. Zinhar; alkol değmiş kadehlerde zerresi bile kalsa günaha girip cehennemde yanacaklar.

Türk hava yollarının ebola virüsünün salgın olduğu malum Afrika ülkesine yaptığı düzenli seferler neticesinde ülkemize bu virüsü taşıması konusunda THY genel müdürünün açıklaması ise : “Bu görüldüğü kadar kötü bir şey değil. Tabi ki bulaşınca öldürüyor. Ancak son aşamasında oluyor. İnşallah aşısı bulunur” şeklinde oldu.

Bunların arsında “Ebola mı tehlikeli Alkol mü?” diye bir anket yapılsa hangisini açık ara tehlikeli olarak gördüklerini yazmama gerek yok sanırım.

Bu zatı muhteremler içine şarap konularak pişirilen yemekler için de “tu kaka” demişler ve menülerden çıkarılmasını istemişlerdi.

Bilmezler ki pişen yemekteki şarapta bulunan alkol pişerken uçar ve geriye lezzeti kalır.

Bu kişilere üzücü bir haberim var. Alkol ile kuşatılmış durumdalar haberleri olsun.  Meyve suları, sirke, boza, yoğurt, kefir, şıra  ve bozada az miktarda da olsa alkol vardır. Afiyet olsun.
Kolonyadan hiç bahsetmeyelim. %70 – 80 etil alkol var ama cilde sürüldükten sonra hızla buharlaşır. Ancak bu şekilde serinletir insanı.

Alkol değdiği için o bardaktan su bile içmeyen kişilere ekmek dahi yememelerini önereceğim. Çünkü; ekmeğin mayalanması sırasında ezer miktarda da olsa alkol oluşur ama pişerken bu alkol uçar gider. Ama ekmeğe alkol değmiş olur.

Şimdi mayasız ekmek satışlarını patlatmayalım.

Dip not: Alkol sağlığa zararlıdır deniyor. Ama adamlar bizden 10 – 15 kat daha fazla alkol tüketiyorlar ama bizden ortalama 10 yıl fazla yaşıyorlar. Bu işte bir şeylerin yanlış gittiği kesin.

Memet Karabulut.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir